Згідно офіційних результатів місцевих виборів в Україні перші місця у переважній кількості регіонів України здобули партії Слуга народу, ОПЗЖ та Європейська Солідарність — у кожної з них лідерство у 4 регіонах. Європейська Солідарність взяла першість переважно у західних регіонах, ОПЗЖ — у південних (традиційного реваншу у східних регіонах досягнути не вдалося). А от "Слуга народу" спромоглася взяти фактично по одному регіону у кожній частині країни.
Але. Якщо 12 із 22 обласних рад виграли 3 основні всеукраїнські партії, то в решті регіонів перемогли саме локальні політичні проєкти, сформовані в основному навколо персоналій чинних мерів чи очільників регіонів. Такими є "Блок Кернеса" у Харківській області, "Українська стратегія Гройсмана" у Вінницькій, "Рідне Закарпаття" у Закарпатській, "Черкащани" на Черкащині, тощо. Тож бачимо, що регіональна політика диверсифікується на фоні поглиблення реформи децентралізації, що проводиться в Україні із 2016 року. Виростають нові регіональні еліти, які вже не потребують підтримки великих партій та великого фінансового ресурсу. Вони діють локально і є більш мобільними. Небезпекою є те, що, хоч вони й менш залежні від великої політики та олігархів, вони при нагоді можуть істотно узурпувати владу на місцях та об'єднуватися із місцевими бізнес-елітами. Тому контроль над цим цілком логічно повинен забезпечуватися місцевими громадами.
Давайте-но зрозуміємо чи покращилась в результаті якість української політики? Валерія Кондратова, спеціальний кореспондент видання Liga.net
провела аналіз місцевих виборів та опитала соціологів і політологів з приводу особливостей цих виборів та їх результатів. Якщо коротко — маємо потужну ставку на місцеві еліти, зростання проросійської партії ОПЗЖ і розчарування партією Слуга народу, вважає вона.
На цих виборах відчувався гострий дефіцит нових облич у політиці. До цього значну частину електорату провладної партії "Слуга народу", особливо на південному сході, становив електорат ОПЗЖ та партії блогера Шарія, яка також поширює антиукраїнські настрої. Тож згідно з екзит-полами, зараз у багатьох містах південного сходу до міських рад на перші місця проходить проросійський проєкт ОПЗЖ, а Слуга народу в кращому випадку — друга-третя партія в списку. Заступник директора соціологічної групи Рейтинг Любомир Мисів каже, що люди, розчаровані вибором, який вони зробили у 2019 році, повертаються в стару електоральну нішу.
Цей факт дійсно заслуговує на окреме обговорення, адже у південних і східних областях ОПЗЖ дійсно отримала перші або другі місця. Ця політична сила активніше за інших виступає за поліпшення відносин із Росією. Прихильники інших партій бачать у результаті ОПЗЖ реванш проросійських сил.
Насправді на цих виборах ОПЗЖ опинилася ще далі від прийняття рішень, ніж була у 2015 році, поступившись владою у великих містах політичним проєктам мерів. Заступник директора КМІС Антон Грушецький
говорить LIGA.net, що проросійська тематика в Україні вперлася в стелю, піднятися вище якої поїздки в Москву не допоможуть. Нинішні результати ОПЗЖ (третє місце у всеукраїнському масштабі, поступаючись Слузі народу і Європейській солідарності) – це межа для проросійського наративу. В областях ОПЗЖ отримала лише 13% мандатів, у громадах – менше ніж 12%.
Не забуваймо, що після децентралізації в регіони прийшли величезні гроші. І ті кандидати, які йдуть до місцевих рад, вже прекрасно зрозуміли нову ціну питання. Вони дуже активно ведуть кампанію, жорстко конкурують навіть на рівні маленьких ОТГ. А ось звичайні виборці досі не усвідомили, чому це важливо — прийти на дільниці та вибрати тих, хто буде розвивати громади. І в цьому велика проблема української політики — дати зрозуміти громадам на місцях, що центр прийняття рішень зміщується до локального рівня, де Президент та Верховна Рада вже мало чим допоможуть.
Тому явка на цих місцевих виборах була рекордно низькою за весь час незалежності України - 37% в цілому. Звичайно на це вплинув і той факт, що виборцю не цікаво йти на вибори без інтриги, адже у багатьох голів громад наразі настільки високі рейтинги, що навіть якщо буде потрібен другий тур, результат все одно здається вирішеним. В цілому по Україні максимальна явка була зафіксована в Тернопільській (44,7%) і Львівській областях (43,8%). Найменша явка — в Донецькій області (31,7%). Недалеко від неї пішла Миколаївська (32%), а також Харківська (32,3%) і Херсонська (32,4%) області. У Києві проголосувало 34,4% виборців.