Як і в минулому
дослідженні, основним розповсюджувачем фейків та неперевіреної інформації став нардеп від ОПЗЖ з Одещини Микола Скорик. Політик зробив три заяви з ознаками дезінформації у Фейсбуці. Одна фейкова новина зафіксована на сайті «Таймер».
Твердження політика «
Після передачі під зовнішнє управління судової та банківської систем (України - прим. автора)» маніпуляційне та не має жодного підтвердження. Саме по собі воно направлене на консолідацію опозиційного антизахідного електорату.
Не знаходить підтвердження й інша
заява політика, що спільне інспектування військ у зоні розмежування на Донбасі не відбулося через страх центральної влади перед «радикалами».
Вкрай маніпуляційно також виглядає
допис політика у фейсбуці, де Микола Скорик розмірковує про роль «фашизму» в політичних подіях в Україні та трагедії 2 травня 2014 року в Одесі. Слід відзначити, що попереднього тижня політик вже згадував термін «фашизм», коли цитував нібито фразу американського президента. Але, як показав
фактчекінг – переклад фрази російською мовою, поширений в російських ЗМІ, взагалі не відповідає тому, що казав Дональд Трамп.
Сайт «Таймер» Опублікував
опитування з ознаками фейку. Дослідження нібито проводив «Київський центр реформ та розвитку», при цьому знайти у відкритих джерелах інформацію про цю організацію, крім реєстраційних даних, не вдалося. В самій новині відсутня технічна інформація щодо опитування – невідома похибка, кількість респондентів та методологія. Слід відзначити, що й тема опитування належить до мовного питання.
У попередньому
дослідженні була виявлена певна тенденція до активізації цієї тематики в регіоні напередодні виборів.