- Пані Оксано, Ви говорили про спектр рольових моделей. Що змінилося за останні 20+ років, з часів незалежності України?
Якщо згадувати дев`яності, то однією з домінант був образ жінки-берегині, опікунки дому. Він висувався як один з ідеалів нації, багато політичних та патріотичних організацій його активно розкручували.
- Але як показала практика, для жінки така модель жодних гарантій не дає, можна опинитися і без чоловіка, і без професії.
Так, у теорії це все гарно виглядає, але насправді не лише консервативно, але й трохи утопічно. Ще один популярний в 90-ті образ – жінки-барбі, сексуальної іграшки – теж не сприяє саморозвитку жінки. Хоча чому він виник - цілком зрозуміло. Тоді сексуальна революція призвела просто до навали агресивної сексуалізованої реклами, порнографічних матеріалів тощо. Багато молодих дівчат орієнтувалися на подібний «красивий і модний» образ як спосіб стати щасливими.
З початку 2000-х ситуація почала змінюватися. І хоча я, наприклад, неодноразово критикувала Юлію Тимошенко маніпулювання своїм політичним іміджем, та треба визнати, що сама поява в українській політиці потужної жіночої фігури з помітними амбіціями була добрим знаком.
Якщо говорити про популярні зараз рольові моделі, то це бізнес-леді, успішна спортсменка, навіть жінка-воїн. Війна з Росією, попри весь руйнівний ефект, змусила багатьох жінок подивитися на себе як громадянок України, задуматися «чим я можу бути корисною своїй країні», окрім родини і кухні.
Українське суспільство перебуває зараз в затяжній кризі, і це спричинило певні розриви шаблонів. Є величезний запит на свіжі професійні обличчя, нові ідеї. Все частіше у ЗМІ з`являються експертки, причому в таких сферах, які вважалися суто чоловічими: міжнародні відносини, економіка, макрополітика. Це мене тішить. Бо за роки Незалежності справді з`явилося велике коло фахових жінок, але їхніми знаннями найчастіше нехтували. Коли країна в кризі, є запит на всі людські ресурси – і для багатьох жінок це добрий шанс проявити себе.