Але є ще й ряд соціальних чинників, на які звертають увагу різні дослідження (наприклад –
проведене за підтримки Організації Об'єднаних Націй з питань ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки).
«ВІЛ є не лише проблемою охорони здоров'я, - говориться в ньому. - Дослідження зосереджується на чинниках та соціально-економічних умовах, які призводять до зараження ВІЛ» і вказується на гендерну нерівність як один із цих чинників. Фізичне насильство, економічна залежність, гендерні стереотипи – ось лише деякі аспекти цього явища.
«Із початку проекту в нас вже пройшли скринінг на депресію 43 жінки, – говорить Альбіна Котович. – Психологічних порушень не було виявлено лише в 4. Важка депресія – у 5 (одну вже госпіталізували), в усіх інших – середньої тяжкості. Я розумію, що зараз більшість ініціатив спрямована на те, щоб швидше та ефективніше виявити нові випадки інфікування, та щоб люди почали приймати терапію і стали безпечними для оточуючих. Але для такої стабільної усвідомленої терапії людина повинна дорожити життям. Навіщо їй, грубо кажучи, лікуватися, якщо життя не миле? Тому ми намагаємося вникнути в проблеми наших підопічних, консультувати, допомагати».