На думку Катерина Морозової, керівниці Південноукраїнського офісу Європейської Бізнес Асоціації, на Одещині необхідно розвивати винний туризм, до прикладу шляхом популяризації в Україні та просування в країнах ЄС поїздок за вином і оригінальними крафтовими продуктами. "Так, в Україні діє проект ЄС "Географічні зазначення", одним із елементів якого є розробка, впровадження та розвиток еногастрономічних туристичних маршрутів України. Подібні маршрути вже давно існують в Європі й користуються неабиякою популярністю у туристів. Існування такої дороги спрощує туристу відпочинок, адже в маршрутах враховано все: як доїхати, на чому дістатися, де оселитися, куди піти, де смачно поїсти і випити", - вважає експертка.
Крім того, створення туристичної карти допоможе розвинути сільські території та пробудити інтерес до продуктів регіону. Наразі в Одеській області реалізується пілотний маршрут "Дорога вина та смаку Української Бессарабії". Він являє собою організований за європейськими стандартами еногастрономічний маршрут, який презентували наприкінці 2019 року. Він гарантує туристу, що його подорож буде смачною, безпечною, соціально відповідальною, автентичною та екологічною. Експерти проекту ЄС "Підтримка розвитку системи географічних зазначень в Україні" прогнозують збільшення попиту на внутрішній туризм.
Влітку 2020 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання розвитку виноградарства в Україні».
Відродження виноградарства у нашому регіоні – це добра ознака позитивних змін в нинішніх умовах невизначеності та всесвітньої пандемії. Є надія, що наш рідний край нарешті розпочне свій розвиток.