Яких можливостей тут бракує?
Коли я сюди приїхала, мені не вистачало якогось розвитку, якихось гуртків. Для дітей, для підлітків, для жінок. А коли приїхали люди з України, з'явилось чимало активностей, почало вирувати життя. Ми самі це організовуємо, але це цікаво. Наші люди це люблять і цінують, їм цікаво дізнаватись і створювати нове.
Як біженці потрапляють Литви?
Потрапляють різними шляхами. Хтось з боку Європейського Союзу, через Польшу, якщо зі сторони України. А люди з окупованих територій, зокрема з Маріуполя, часто їдуть через Росію, перетинають кордон з Латвією та зупиняються тут. Тим, хто через Росію, перешкоджають. В жодному разі не можна промовляти слово "війна", люди стирають переписки, видаляють додатки. Щоб не виказати себе.
Яку допомогу вони тут отримують?
Спочатку казали, що буде одноразова допомога в 256 євро, але багатьом не видали. Видають ВНЖ на рік, стараються допомогти з роботою та житлом. Звісно, хто приїхав першим, тим пощастило найбільше, було більше соціального безкоштовного житла. Хто приїжджає, то взагалі навіть за гроші житло важко знайти, не дуже з дітьми беруть. Бо є наче закон, за яким не маєш право виселити людей. Тому литовці бояться здавати, але якщо звертатись до волонтерів, то всі питання владнаються.
З якими проблемами найчастіше звертаються до вас, як до психолога?
У багатьох людей, з якими я працюю, залишається почуття провини за всіх своїх близьких, які залишились. Багато психологічних травм у дітей. Я працювала з хлопчиком, восьми років, він постійно переживав події, коли сидів в підвалі, що там у нього були друзі.