23 серпня 2022

В телеграм-каналах продовжують ширитися фейки про Одесу — Infocrime Одеса
В одеському інфопросторі усі зафіксовані командою Infocrime Одеса повідомлення з ознаками фейків та неправдивою інформацією поширювались через телеграм-канали.
Офіційні ЗМІ минулого тижня були вільні від інформаційних маніпуляцій. Зустрічалися лише поодинокі приклади порушення журналістських стандартів — політична джинса, неперевірені дані та власні судження, що подавалися як факт.

Такі висновки можна зробити після аналізу даних, які були отримані в результаті щотижневого моніторингу одеського інформаційного простору командою проєкту «Infocrime Одеса» за підтримки британського фонду Thomson Reuters, у партнерстві з Інститутом масової інформації.*

Протягом моніторингового періоду з 15 по 19 серпня 1436 повідомлень у 7 місцевих медіа та 5 телеграм-каналах. Також до моніторингу потрапили основні пропагандистські тези з російського медіасередовища. У 11 матеріалах (0,76%) виявлені ознаки інформаційних маніпуляцій, з них 5 — фейки. Як і в попередніх моніторингах головними ретрансляторами дезінформації в регіональному медіапросторі були телеграм-канали.

Топ-темою залишається нібито масова роздача повісток до одеських військкоматів. Деякі телеграм-канали формують думку про те, що військові полюють за чоловіками всюди по місту, на бульварах, у під'їздах тощо.

Один з телеграм-каналів опублікував допис у форматі мему, який демонструє, що військові біля кіоску з кавою нібито виписуються повістку продавцю. Версія, що люди в уніформі лише замовляють собі напої редакцією чомусь не розглядається. Ця інформаційна маніпуляція підвищує рівень недовіри громадян до армії. Здається, що громадяни, які сповіщають про роздачу повісток редакції телеграм-каналів, вбачають у кожній групі військових представників комісаріатів.

Виявляється, все ті ж телеграм-канали повідомляють неперевірену інформацію про ракетні обстріли. Такі дописи читають тисячі підписників, а якщо інформація не підтверджується, то ніхто жодних спростувань не випускає.

Один проросійський інфоресурс, який позиціонує себе одеським, взагалі анонімно почав «попереджати», що у Затоці відбуваються перевірки після обстрілів інфраструктурних об'єктів в області.

Цей же телеграм-канал розповсюдив фейк, що Європарламент нібито не знайшов доказів спонсорування Росією тероризму. Цю маніпуляцію спростували фактчекери StopFake. Насправді у першоджерелі йдеться про думку лише однієї людини — депутата Гуннара Бека, який належить до проросійської партії «Альтернатива для Німеччини». Але навіть він у своєму інтерв'ю нічого не говорив про Європарламент і не оцінював його рішення.

Перекрутили у телеграмі й заяву Зеленського стосовно Запорізької атомної станції, запустивши новину, що «Україна обстрілюватиме російські війська на ЗАЕС». Насправді Володимир Зеленський у своєму зверненні 14 серпня заявив наступне: «Російські військові, які стріляють, прикриваючись ЗАЕС, стануть особливою мішенню для нашої розвідки, для наших спецслужб, для нашої армії». Ця заява не є погрозою атакувати атомну станцію, але є застереженням для російських окупантів, які регулярно ведуть обстріли українських населених пунктів з території ЗАЕС.

У деяких новинах автори також просувають свої власні судження як доведений факт. Так твердження, на кшталт, «Мережі зношуються, відключень буде більше» або «ситуація на ЗАЕС виникла в момент, коли невдоволення діями Зеленського починає підвищуватися» взагалі знаходиться в рамках головних наративів російської пропаганди щодо України.

У традиційних онлайн медіа фіксувалися поодинокі приклади порушення журналістських стандартів. Політична джинса присутня у новинах про політика Олександра Дубового» та його «Фонд Добра та Любові». Зазначимо, що це не перший випадок прихованої політичної реклами в інтересах цього політика за останні два місяці.


Дослідження охопило період з 15 по 19 серпня 2022 року. Загалом було проаналізовано 1436 повідомлень в стрічках новин 12 медіа та телеграм-каналах: «Думська», «048», «Одеса.Онлайн», «Бессарабія інформ», «Одесит.юа», «Одеса-медіа», «Топор», «Типичная Одесса», «Одесский фраер», «Одесса как она есть». «Х….я Одесса», «Курс Одесса».


З методологією дослідження можна ознайомитися за посиланням.


Проєкт реалізується ГО "Інститут масової інформації" та командою Infocrime Odesa і фінансується Фондом Thomson Reuters у межах програми підтримки незалежних ЗМІ в країнах Східного партнерства за підтримки Міністерства закордонних справ і в справах Співдружності націй Великої Британії.