Так, Україна мала досвід трьох Майданів, а українці вміють і знають як протестувати. Це великий досвід, який перш за все базується на довірі самого суспільства та вмінні слухати один одного, будувати ефективну комунікацію між різними соціальними групами.
Дослідження Доброчесності та інклюзивності демократичних процесів в Україні, проведене минулого року Програмою розвитку ООН, показує, що за шість років після Майдану «Революції гідності» Україна розпочала широкомасштабні реформи, спрямовані на зміцнення демократичного управління та підзвітності. Однак, попри великий прогрес у впровадженні технічних реформ у таких сферах, як антикорупція, державні закупівлі та децентралізація, країна продовжує відзначатися тривожно низьким рівнем довіри до установ, широким розчаруванням громадськості досягненнями реформ та високим ступенем песимізму щодо можливості зміни характеру політики та здійснення влади.
Все ж рівень громадської активності в Україні традиційно залишається досить значним у порівнянні з іншими країнами колишнього СРСР. Згідно нещодавніх результатів опитування української громадськості
фондом "Демократичні Ініціативи" імені Ілька Кучеріва, кожен третій українець (32,8%) зазначає, що з певною регулярністю бере участь у житті своєї громади, в той час як до діяльності громадських організацій долучається трохи менша частка громадян (16,9%). Захист своїх прав та інтересів є ключовою мотивацією до участі людей у діяльності громадських організацій та об'єднань та створенні громадських ініціатив. На другому місці — потреба в громадському контролі над діяльністю влади, на третьому — турбота про загальне благо та бажання допомагати іншим людям. Опитувані представники громадських організацій загалом оцінили сучасний рівень розвитку громадянського суспільства в Україні як середній.
Але, все ж таки, волонтерською діяльністю в Україні протягом 2019 року займалися лише 9% громадян – фактично стільки ж, скільки у 2012 році (10%), а це значно менше, ніж торік (18%), і менше, ніж у 2017 р. (12%), 2016 р. (14%) і 2015 р. (13%). Найактивніше волонтерством займалися у Західному регіоні (14%), у Центральному і Східному – 9%, а найменше – у Південному (4%). Чи говорить це про те, що рівень довіри та проактивності суттєво зменшився в Україні за останні роки?
Україна — велика країна, з яскравим політичним розмаїттям. У найближчі місяці Україна перейде до передвиборчих кампаній загальних місцевих виборів, що відбудуться наприкінці 2020 року. Цей факт трохи заспокоює українців, адже ми матимемо змогу висловити свою думку у демократичний спосіб.
У дослідженні ПРООН також підкреслюється, що засоби масової інформації відіграють вирішальну роль у забезпеченні політичної цілісності через їхню роль в інформуванні громадськості про політичну напругу. Медійний ландшафт України різноманітний: велика кількість телевізійних ЗМІ на національному та місцевому рівнях. Хоча Інтернет та соціальні медіа набувають все більшого значення, телевізійні канали продовжують залишатися головним джерелом політичної інформації для більшості громадян. Тому журналісти, які кидають виклик місцевій політичній та діловій еліті, часто зазнають тиску, включаючи перешкоди, погрози та фізичне насильство. Знаючи про це, більшість українців (69%) позитивно ставляться до діяльності журналістів-розслідувальників та до того, що до Верховної Ради потрапило чимало громадських активістів: 32% певні, що ці громадські активісти зможуть здійснювати реальний вплив на ситуацію в країні, а 33% вважають, що саме так може відбутися якісне оновлення політики.
Загалом, у великих містах України громадянське суспільство значно сильніше, ніж деінде, частково через брак кваліфікованих людей чи коштів у менших громадах, а також через більш жорстке середовище. Згідно з даними громадського опитування, четверо з десяти українців (44,4%) готові зробити грошову пожертву справі, в яку вірять, та організації, якій довіряють. Цікаво, що рівень доходів домогосподарств пов'язаний із готовністю зробити таку пожертву, проте не так сильно, як можна було б очікувати. Навіть серед тих, кому бракує грошей на їжу, 39,4% готові пожертвувати хоча б якусь суму.