Євросоюз не нав'язує ніяких обов'язкових «правил» іншим країнам, існують тільки рекомендації, які сприяють зміцненню добросусідських відносин з країнами ЄС — наприклад, прийняття антидискримінаційного законодавства, що забезпечує захист всіх людей від дискримінації та нерівного ставлення. Антидискримінаційне законодавство передбачає захист людей за певним переліком ознак, таких як стать, вік, національна та етнічна приналежність, релігійні або політичні переконання, соціальний статус, в тому числі сексуальна орієнтація і гендерна ідентичність.
Невпевненість у собі й своїх почуттях, небажання та неписана заборона розповідати про свої одностатеві сім'ї іншим людям, удавання гетеросексуальності, очікування негативної реакції суспільства у разі розкриття інформації − все це є наслідками вкоріненого гетеросексизму в українському суспільстві, що подає гетеросексуальність як норму й стигматизує будь-які прояви негетеросексуальних ідентичностей, сексуальностей та стосунків.
В Україні ЛГБТ+ дослідження є досить новою цариною суспільних знань як для наукової, так і для правозахисної чи ЛГБТ-спільноти. Поодинокі студії про геїв, лесбійок, бісексуальних і трансгендерних людей тільки починають з'являтися протягом останнього десятиліття. Хоча в Україні нема статистики одностатевих сімей, відсутні знання про їхній склад і обставини життя, невідомий їхній віковий, освітній, майновий, статусний ценз, лише на рівні здогадок можна припустити, скільки дітей в Україні зростають у таких сім'ях, – попри те, що все це залишається невідомим, самі родини є. Таким чином, ЛГБТ-сім'ї залишаються невидимими та на рівні державної статистики. Поодинокі дослідження, проведені ЛГБТ-організаціями, наводять показник від 100 до 200 тис. одностатевих пар в Україні. Такі оцінки говорять радше про саму наявність ЛГБТ-сімей в країні, аніж про їхню точну кількість.
ЛГБТ-сім'ї існують у державі, що не визнає та не помічає їх, у суспільстві, що маргіналізує та демонізує будь-яку негетеросексуальність, що визначає лесбійок, геїв і трансгендерних людей як ворогів «традиційної української сім'ї». ЛГБТ-сім'ї змушені підпорядковуватися вимогам мовчання, контролювати свої висловлювання, щоразу обережно зважувати, перш ніж заявити про себе вголос. Суспільство зобов'язує їх постійно озиратися на стандарт «ідеальної», «правильної» сім'ї, вимагає невидимості або принаймні непомітності.
Відсутність державного визнання тягне за собою невизнання одностатевих сімей і на суспільному рівні. В Україні зареєстровано понад 35 ЛГБТ-організацій, правозахисною та інформаційно-просвітницькою діяльністю серед яких займається лише частина. Зважаючи на обмежені ресурси цих організацій та небажання політичних партій підтримувати права сексуальних меншин, здебільшого такі організації існують за підтримки структур ЄС. Українські ЛГБТ організації зі свого боку роблять великий внесок у розв'язання таких проблем, зокрема, шляхом співпраці з правоохоронними та державними органами, а також проведення освітніх заходів для представників таких ключових професій як журналісти, педагоги, психологи, соціальні робітники.
Як свідчать результати опитувань громадської думки, українське суспільство характеризується високим рівнем гомофобії та трансфобії. На побутовому рівні гомосексуальність продовжують сприймати виключно як сексуальну практику, попри те, що гомосексуальність, як і будь-яка інша сексуальність, є важливим компонентом людської ідентичності, що впливає не лише на вибір сексуальної партнерки чи партнера, а й на інші аспекти життя людини. Так 12-14 квітня 2019 року у Києві відбулася ІІ Європейська лесбійська конференція, що була організована за допомогою ГО "Інсайт". У день відкриття конференції агресивні супротивники її проведення з ультраправих угрупувань намагалися вдертися до готелю "Турист", де проходив захід, побивши вікна та розпиливши сльозогінний газ, але були зупинені охороною готелю.
Але хоч українці й не дружньо ставляться до ЛГБТ, вони розуміють, що ті є одними з головних жертв нетерпимості – такими їх назвали 43% респондентів в опитуванні, проведеному в Україні за замовленням Національного демократичного інституту (США). Для порівняння, аналогічний показник для людей з інвалідністю склав 42%, для жінок – 23%.
Проблемним й досі виявляється розслідування злочинів ненависті проти ЛГБТ, які розслідуються неефективно та фіксуються дуже рідко. Наприклад,
ЛГБТ+ центром "Наш світ", що є також членом європейської неурядової організації
ILGA-Europe, у 2019 році було задокументовано 369 випадків агресії на ґрунті гомофобії/трансфобії, дискримінації, а також інших порушень прав ЛГБТ+ в Україні в рамках
щорічного звіту про злочини на ґрунті ненависті в країнах-учасницях ОБСЄ. Загалом правопорушники часто уникають відповідальності, а самі жертви замовчують такі інциденти через відсутність будь-якої довіри до правоохоронних органів у цьому питанні. Тому мотиви нетерпимості за ознаками сексуальної орієнтації або ґендерної ідентичності не фігурують у слідчому процесі.