Щорічно Stackoverflow - один з найпопулярніших ресурсів серед ІТ-фахівців у світі, проводить опитування, щодо цікавих трендів в IT-індустрії, як то які мови програмування є найоплачуванішими, середній вік розробників по країнах, що вони цінують у своїй роботі тощо.
Цікаво, що в одному з опитувань за 2016 рік серед інших даних також згадувався показник первинної цінності оплати праці при виборі вакансій в ІТ. До речі, цей показник ніколи більше не згадувався. І Україна виявилася на вершині рейтингу! Хоча, звичайно, бажання заробити більше, з одного боку, говорить про зрілість людини, з іншого, виходить, що можна пожертвувати самореалізацією та моральними принципами заради прибутковості? Завжди найбільше задоволення отримуєш від роботи із сенсом, що відповідає твоїм уявленням про світ ніж від того, що таким не є. То чому ж українські розробники виявилися такими меркантильними?
Ймовірно, головна причина в кризі 2014–2015 років. Попри те, що наші ІТ-спеціалісти тоді не особливо постраждали, деякі фахівці виїхали за кордон, а "перехідники" почали їх заміщати. Крім того, в Україні все ще є найкращою система оподаткування для ІТ-галузі. Можливість працювати як приватний підприємець і сплачувати 5% від обороту коштів (а багато хто навіть цього не робить, використовуючи платформи типу Payoneer для ухилення від податків). Україна перемістилася на 110 позицій за останні чотири роки в категорії «Оподаткування та міжнародна торгівля» у рейтингу Doing Business, зайнявши відповідно 54 та 78 місце зі 190 у 2019 році.
Ще один цікавий факт — відомий індекс Big Mac показує, що наші ІТ-фахівці мають той самий рівень купівельної спроможності в Україні, як і їхні колеги в США та Австралії. Все це позитивно впливає на те, що багато розробників програмного забезпечення обирають Україну місцем свого проживання. Для порівняння, в США та Європі програмісти навіть не входять до ТОП-10 найоплачуваніших спеціалістів, повідомляє вебсайт CNBS (за винятком посади Software Architect, яка посіла 10-е місце), тоді як в Україні через експортну орієнтованість ІТ-сфери, програмні інженери безумовно посідають перші місця у списку високооплачуваних фахівців.
Аналогічна ситуація спостерігається і в інших країнах Східної Європи (Польща, Румунія, Угорщина). У Західній Європі також спостерігається різниця у заробітній платі, але скажімо, ІТ-фахівці заробляють приблизно у 2 рази більше, ніж інші професії, але не в 4–5 разів, як в Україні та інших країнах Східної Європи, оскільки всі галузі економіки зростають разом без викривлень, з аналогічною динамікою. На відміну від України, де багато галузей та професій все ще не забезпечують прийнятного рівня доходу: як то медицина, освіта, виробництво тощо.
Аутсорсинг — це перший рівень у ланцюжку вартості технологій та програмного забезпечення. Однак Україна також багата на успішні стартапи, які щорічно залучають мільйони доларів інвестицій та стають світовими лідерами у конкретних сферах. Очевидно, що велике технологічне ком'юніті разом із культурною сумісністю призвело до того, що ІТ-фахівці України вибудували міцні ділові стосунки з клієнтами з великих європейських компаній, венчурними фондами з Великобританії, Німеччини, Нідерландів. Досвід європейських ІТ компаній та освітніх проєктів спонукає українських розробників до переходу від чистого аутсорсингу до розбудови власних продуктових компаній світового рівня. Такі проєкти як Unit.city, що було відкрито в Україні у партнерстві з французькою Ecole 42, забезпечують необхідну навчальну інфраструктуру для технічних спеціалістів та майбутніх підприємців. Тому, орієнтуючись на європейські ринки з першого дня, багато українських стартапів вийшли на якісно новий рівень розвитку.
Етика роботи аутсорсингової галузі в Україні дуже схоже на практики західного бізнесу. Українські розробники відкриті до викликів та суперечок, особисто включаються у проєкти, над якими вони працюють, та зацікавлені у сприянні їх успіху. Україна також входить у топ-20 разом із Польщею та Ізраїлем серед 137 країн за рівнем простоти реєстрації нового бізнесу. Щоб ви розуміли, США перебувають на 53-му місці в цьому рейтингу.
Особисто у мене є багато друзів, які більш-менш належать до ІТ-сектору в Україні. Тож, поговоривши з ними, можу підсумувати, що більшість наших розробників працюють як аутсорсинг або бек-офіс для іноземних компаній, що дуже сприяє створенню продуктів світового класу. Але, на жаль, вони залучені переважно як виконавці, замість того, щоб реалізовувати власні ідеї та проєкти. Але в нас є близько 2000+ нових стартапів в Україні, і деякі з них стали відомими іменами для всього світу, як то Ajax Systems, Depositphotos, Preply, Readdle, Grammarly. Більшість українських стартапів прагнуть конкурувати глобально з моменту створення, і, безумовно, їм вдалося вийти за межі локального ринку.