Ок, навіть якщо хочеться все ж розібратися із ВВП, можу сказати, що в 2019 році зростання українського ВВП склало 3,2%, в той час як російського - тільки на 1,3% в порівнянні з попереднім роком. Звичайно, в кількісному вимірі це більше українського приросту. Але, давайте не забувати, що Україна і Росія - це дві різні вагові категорії і, до того ж, Україна знаходиться в умовах окупації Криму і війни на Донбасі, їй довелося відновлювати свою економіку після глибокої рецесії 2014 року. А втрати були колосальними - -25% ВВП в 2014 році, і потім -10% в 2015. Вже в 2018 році економіка вийшла з серйозного спаду, і змогла навіть примножити свої показники. В середньому зростання української економіки з 2015 року щорічно становить 3%.
Росія ж за останні 10 років залишилася практично на тому ж рівні - $ 1,5 трлн в 2010 проти $ 1,7 трлн в 2019. Більше того, за даними Світового Банку, з рівня в $ 2,2 трлн в 2013 році ВВП Росії скоротився до $ 1,3 трлн вже в 2015 році. Тобто анексія Криму та регулярні поставки зброї на Донбас, фактично коштували російській економіці майже трильйон доларів США! Не секрет, що економіка Росії сильно залежить від експорту нафти і газу. Низькі ціни на нафту останніх п'яти років, санкції після анексії Криму і зусилля по переозброєнню армії в останні роки додатково виснажили потенціал країни.
За багатьма рейтингами, в тому числі щорічного
Індексу економічних свобод, який складається
Heritage Foundation, російська економіка вважається "переважно невільною". І слабке зростання ВВП протягом останніх п'яти років також пояснюється наявністю структурних недоліків, низького рівня інвестицій і поганих економічних прогнозів.
За підрахунками
Міжнародного Валютного Фонду, дефіцит бюджету РФ в минулому році в середньому становив 0,8% ВВП. Державний борг еквівалентний 19,0% ВВП. Дефіцит бюджету України, яким так люблять лякати з екранів пропагандистських телеканалів, в середньому становив 2,2% ВВП за останні 3 роки. А ось державний борг становить 65,0% ВВП. Але, без паніки. Зовнішній борг Китаю на даний момент - 62% ВВП, Польщі - 60%, Німеччини - взагалі 73%. Не кажучи вже про США. За даними
Світового банку, борг США складає 96,1% ВВП. Це також істотна цифра, хоча багато країн десятиліттями живуть і з більшим боргом - наприклад, у Франції, Італії та Японії цей показник перевищує 100%. Тому сам по собі високий зовнішній борг не може бути причиною дефолту.
Подивімося як фінансуються основні статті витрат бюджету обох країн.
За даними ООН, сьогодні Україна витрачає 7% свого ВВП на охорону здоров'я і 5,4% на освіту. У свою чергу Росія витрачає на аналогічні статті бюджету 5,4% і 3,7% відповідно. Мабуть бюджети на оборону дійсно обходяться занадто дорого.
Газета.Ру говорить нам про те, що в 2019 році загальні військові витрати Росії склали 3,9% ВВП - найвищий показник в Європі і четвертий в світі - $ 65 млрд. Україна також значно збільшила видатки на національну оборону і модернізацію армії. Українська армія фактично почала розвиватися з дуже низького рівня, на якому вона перебувала в 2014 році. Вже в 2019 році Україна зайняла 27 місце в рейтингу
Global Firepower за сукупністю військової могутності серед 138 країн світу. При цьому серед країн Європи Україна на 9 місці з 50.