До певних висновків
дійшов і Френсіс Фукуяма, професор Стенфордського університету. Він доклав руку до появи LAD Ukraine — вітчизняної школи лідерства. Але і її випускники, об'єднані спільними прагненнями і знаннями, створили дуже мало спільних спонтанних проєктів, зокрема і політичних. Тому Фукуяма і відзначив низький рівень взаємодії серед прогресивних українців.
Співвітчизники і без цього не надто схильні до спільної неформальної роботи, спрямованої на позитив. За даними спільного опитування фонду Демініціативи і КМІС, нині лише 7,5% українців залучені до активної громадської діяльності. Таким самим показник був у 2013 році, що доводить: постмайданний сплеск національного ентузіазму минув. Навіть пандемія COVID-19 не змусила українців «підбадьоритися» у сфері соціальної взаємодії.
На думку експертів, «летаргічний сон» співвітчизників спричинений відсутністю чітких цілей для об'єднання зусиль, поганим діалогом між різними групами людей і розмитістю бачення спільного майбутнього.
Сергій Кошман, вже колишній керівник експертної групи в Офісі президента, впевнений: соціальної взаємодії українців заважає ілюзія, що люди одне одного добре розуміють. Вона дісталася країні ще від СРСР із його відносною одноманітністю. «Але насправді люди стали складнішими, з'явилося розмаїття, яке вимагає вже нових форм для діалогу», — каже Кошман.
У розвинених суспільствах, за його спостереженнями, люди вміють швидко взаємодіяти навіть тоді, коли не підходять, не подобаються одне одному. Але якщо потрібно, все це відходить на другий план. «У нас же антипатії моментально виходять на перший план. І не вдається співпрацювати», — вважає Кошман.
У розмові про погану взаємодію, притаманну співвітчизникам, тему Союзу згадує й ексміністр економіки Павло Шеремета. Мовляв, радянська освіта і культура не вчили спонтанній співпраці, — хіба що піти разом пограти у футбол. Люди тоді боялися проявляти ініціативу, та й узагалі будь-яким чином «висовуватися». І ось ця «тінь» радянського минулого досі нависає над країною і її населенням. До того ж з'явилися нові роз'єднуючі фактори — надмірна персоналізація процесів, марнославство, лінь, бажання мати тотальний контроль над «своєю пісочницею», заздрість.
Соціальний психолог Олег Покальчук сподівається, що децентралізація і розвиток місцевих громад простимулюють співгромадян до формування культури взаємодії. «Соціальні взаємодії можуть ефективно здійснюватися тільки між кваліфікованими людьми. Коли з'являться мета, картинка і діалог, у суспільстві перестануть боятися спільних проєктів — спонтанних або запланованих», — певен психолог.