Тема домашнього насильства, на жаль, актуальна для багатьох українських міст. Найчастіше постраждалими від домашнього насильства стають жінки та діти. Ті, від кого ми очікуємо підтримки, можуть стати найбільшими кривдниками. У цьому переконалась і Марія (ім'я змінене), мати двох дітей.
Жінка вийшла заміж в 19 років і вперше чоловік побив її відразу після весілля. Свій вчинок він мотивував ревнощами. Потім випадки жорстокого поводження продовжились, чоловік за роки шлюбу постійно знаходив приводи побити жінку. Він за будь-якої можливості звинувачував її у подружній зраді, однак сам не вважав за потрібне берегти вірність. Чоловік мав позашлюбну дружину та дитину. Згодом почав випивати, не переставав бити Марію. Після чергового побиття жінка наважилась піти від чоловіка.
Ми не вказуємо, звідки ця жінка, щоб зберегти її конфіденційність. Але такі та подібні їй історії зустрічаються в кожному регіоні. Згідно з
даними Головного управління Національної поліції в Одеській області, у 2020 році із заявами про вчинення домашнього насильства в Одесі звернулася 9441 особа. У порівнянні з 2019 роком кількість таких повідомлень зросла майже на 50%. За кожним з таких статистичних випадків — тисячі людських доль, які страждають від тих, від кого очікується найбільша підтримка.
Комплексно протистояти домашньому насильству Одеса розпочала з 2017 року. Були запроваджені перші послуги для постраждалих від насильства, з'явилися мобільні бригади соціально-психологічної допомоги, які надають юридичні та психологічні консультації.
За цей час вдалося відкрити центр для постраждалих осіб «Розірви коло» за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA Україна). Тут постраждалі від домашнього насильства можуть отримати правову, соціальну допомогу, кризове консультування, адвокатський супровід, а що найголовніше – безпечне проживання. Крім того, з потерпілими працюють психологи. Також центр за необхідності перенаправляє постраждалих до притулку для жінок з дітьми.
Таким центром скористалась і Марія. Представники UNFPA Україна знайшли притулок для жінки в іншому регіоні, бо в рідному місті чоловік її переслідував. Туди вона потрапила в синцях, які ще не встигли зійти з останнього побиття чоловіка. Дивом їй вдалось дістатися до будинку батьків, які надали їй свою підтримку. Нині Марія намагається відновити свою скалічену душу, мріє про роботу кухаркою і спокійно жити зі своїми дітьми в себе вдома, не боячись побоїв та погроз колишнього чоловіка.