29 вересня 2022

Потоки фейків: «псевдореферендуми» та мобілізація в одеських телеграм-каналах — Infocrime Одеса
Минулого тижня команда Infocrime Одеса зафіксувала збільшення кількості фейків в одеських телеграм-каналах. Значна їх частина стосувалася поширення російської пропаганди та «альтернативних точок зору» на події в Україні. Схоже, прокремлівські пропагандисти «оговтались» від поразок армії РФ та з завзяттям взялись за нову справу.
Такі висновки можна зробити після аналізу даних, які були отримані в результаті щотижневого моніторингу одеського інформаційного простору командою проєкту «Infocrime Одеса» за підтримки британського фонду Thompson Reuters, у партнерстві з Інститутом масової інформації.*

З 19 по 23 вересня загалом було проаналізовано 1559 повідомлень у 7 місцевих медіа та 6 телеграм-каналах. Також до моніторингу потрапили основні пропагандистські фейки та наративи російських медіа про Одещину. У 22 матеріалах (1.5%) виявлені ознаки інформаційних маніпуляцій. З них 13 представляють собою повідомлення з елементами фейків та російської пропаганди.

Минулого тижня деякі одеські телеграм-канали знову згадували, що Україна нібито обстрілює Донецьк. Обстріли міста відбуваються з початку повномасштабного російського вторгнення. Українські високопосадовці вже не раз заявляли, що росіяни самі проводять подібні диверсії. Самі повідомлення про обстріли Донецька часто з'являються на фоні ракетних обстрілів російської армії українських міст. Таким чином військові РФ намагаються компенсувати ефект від цивільних втрат в Україні. Група незалежних фактчекерів Conflict Intelligence Team аналізувала подібні обстріли і вже неодноразово доходила висновку, що вони є російськими провокаціями.

Ще одним популярним фейком стала інформація про втечу очільника Миколаївської ОВА Віталія Кіма до Одеси. «Чи повернувся вже Кім до міста з одеського Куяльника?», — у жартівливій формі йшлося у повідомленнях. Проте цей фейк спростував сам Кім, записавши відео зі свого офісу у Миколаєві. «Роботи багато, ми тут на місці. Працюємо далі».

Неправдивою також виявилась новина про нібито прибуття до Молдови військової техніки США. У Міноборони пояснили, що відео було зняте шість років тому.
На кого посилаються прокремлівські ресурси?
Цікавою тенденцією минулого тижня стало посилання на анонімні джерела інформації або цитування ЗМІ, які мають пряме відношення до поширення російської пропаганди в Україні. Так один з телеграм-каналів опублікував новину, взяту з американського сайту The National Interest. Це видання вже неодноразово звинувачували у зв'язках із Кремлем. Його чинний керівник Дімітрі Саймс у «звіті Мюллера» був названий одним із зв'язків між представниками кампанії Дональда Трампа 2016 року та особами, пов'язаними з російським урядом. Такі «незалежні» ЗМІ Кремль використовує для поширення власної пропаганди на Заході та подальшого цитування їхніх статей, як думки «західної спільноти».

Російські пропагандистські ресурси також поширювали «інсайд», про те, що Кремль нібито готує ядерний удар по Яворівському полігону в Україні. Таку інформацію нібито поширили українські ЗМІ. Проте жодної такої публікації в українських медіа команді Infocrime Одеса знайти не вдалося. Натомість ми з'ясували, що вона походить з прокремлівського телеграм-каналу «Резидент». Звідти вона широко розійшлася російськими телеграм-каналами і сайтами. Про його приналежність до російського ФСБ попереджають Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, а також журналісти видання «Детектор медіа».

Інший інформаційний ресурс, який мімікрує під український і часто «залітає» до прокремлівських медіа — «MediaKiller». Минулого тижня його цитували й одеські телеграм-канали. Він також входить у топ-100 ресурсів, повязаних з Кремлем. Основне завдання — поширювати панічні настрої серед українців та переконувати їх, що ситуація в країні закінчиться суцільною катастрофою.

Цікаві «міркування» про те, як Україні бути перед ризиком ядерного удару, поширював один з одеських телеграм каналів. Розповідаючи про «хитру» стратегію Кремля автори повідомлення вивалили на читачів цілий набір пропагандистських кліше: «офіційної війни з РФ ще немає, продовження війни з Росією для України — самогубство, Кремль ніколи не збирався розкачувати лодку». Нагадуємо, що подібні «вкиди» — поширення поглядів російської влади.

Путінська мобілізація та повернення захисників «Азовсталі»
Минулого тижня телеграм-канал «Типичная Одесса», який щотижнево звітував про масову роздачу повісток в Одесі, не опублікував про це жодного повідомлення. До цього від 10-15% повідомлень стосувалися саме «повісточних тривог» по всьому місту. Тож, виходить, минулого тижня військкомати раптово перестали роздавати повістки усім підряд? Чи автори каналу просто переключилися на більш нагальні теми, як-то проведення фейкових «референдумів» на окупованих територіях, чи хід мобілізації в Росії?

Щодо неї в одеських телеграм-каналах іноді траплялися «альтернативні думки» з ознаками російських «вкидів». Так, ще на початку мобілізації у РФ 21 вересня одеситів намагалися переконати, що вона проходить «за планом», а антивоєнних мітингів немає. При цьому автори подібних меседжів порівнюють реалії, в яких відбувається російська мобілізація з «облавами» на військовозобов'язаних на вулицях українських міст і «відправкою мобілізованих українців під артилерійські обстріли без захисту та підготовки». Тобто фейки про українську армію, які прокремлівські канали самі ж вигадали, тепер використовуються для того, щоб показати, що в Росії «на фоні України все ще не так погано».

Одна з найрезонансніших подій минулого тижня — повернення 215 захисників України, звільнених з російського полону. Для того, щоб пояснити, чому полонені командири з «Азовсталі» повернулися до України, кремлівська пропаганда вирішила знов зпаплюжити образ «азовців». У таких повідомленнях поширювалась теза про те, що обміняли тільки «медійних особистостей», адже Зеленський нібито «хотів тільки їх». Але, за даними Генштабу, звільнили 215 захисників України: 124 з них належать до офіцерського складу, 89 — рядових та сержантів. Далеко не всі вони відомі на широкий загал.


Дослідження охопило період з 19 по 23 вересня 2022 року. Загалом було проаналізовано 1559 повідомлень в стрічках новин 13 медіа та телеграм-каналах: «Думська», «048», «Одеса.Онлайн», «Бессарабія інформ», «Одесит.юа», «Одеса-медіа», «Топор», «Типичная Одесса», «Одесский фраер», «Подслушано Одесса», «Х….я Одесса», «Одеса Інфо», «Курс Одесса».


З методологією дослідження можна ознайомитися за посиланням.


Проєкт реалізується ГО "Інститут масової інформації" та командою Infocrime Odesa і фінансується Фондом Thomson Reuters у межах програми підтримки незалежних ЗМІ в країнах Східного партнерства за підтримки Міністерства закордонних справ і в справах Співдружності націй Великої Британії.