Децентралізація на Одещині
Загрози та перспективи


06.03.2019
Мапа об'єднаних громад
Реформу місцевого самоврядування багато разів називали найуспішнішою реформою в Україні. Адже завдяки їй багато жителів українських сіл, містечок та селищ відчули на собі позитивні результати за короткий час. В одному селі відремонтували школу, в іншому - полагодили дорогу, а десь почепили вуличні ліхтарі, яких не було десятиріччями.

Для жителів маленьких населених пунктів, де місцевого бюджету вистачало хіба що на зарплатню працівникам сільради, зміни до кращого було не помітити складно. Але незважаючи на серйозні успіхи, децентралізаційна реформа стикається нині стикається з не менш серйозними перешкодами.
«Протягом багатьох років ми бачили скорочення дитячих садочків, шкіл, руйнацію всієї інфраструктури. Це те, з чим мені довелося працювати на початку входження у центральну владу. Ми створили закон, абсолютно нову систему. І коли говорять, що я як прем'єр-міністр дуже часто зустрічаюсь із мерами міст, цікавлюсь проблемами, то цей мій внутрішній стан. Я дуже хотів і дуже хочу щоб ця фундаментальна реформа, яка є однією з найуспішніших в Україні, стала незворотною.

А для цього потрібно визначитись, що робити далі. Я вважаю, що сьогодні є реальна загроза реформі місцевого самоврядування, її продовженню та завершенню
», - каже прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

Володимир Гройсман
Форум в Одесі
Є багато варіантів, як можна змінити ситуацію, що склалася. Однією з можливостей вирішення проблеми є пропозиція внести зміни до Конституції в частині місцевого самоврядування. Тільки після цього можна гарантувати незворотність процесу децентралізаційної реформи. На рівні районів та областей мають бути введені виконавчі комітети, які призначатимуться на місцях, а не в Києві. Після децентралізації громади отримали новий ресурс, завдяки якому можуть будувати дороги, дитячі садочки, об'єкти соціальної інфраструктури. Але є населені пункти, які не об'єдналися, не можуть розпоряджатися всіма коштами.

Місцеве самоврядування не може внести зміни до Конституції, але воно може консолідуватися, провести обговорення, визначити найкращу редакцію Основного Закону. Після чого треба зібрати 150 голосів для звернення до Президента, щоб саме цей варіант був прийнятий. Мають бути конкретні прописані статті, що дозволяють територіальним громадам розраховувати на забезпечення фінансових органів місцевого самоврядування, щоб Бюджетний кодекс відповідав Конституції. Саме таку пропозицію висунув прем'єр-міністр України Володимир Гройсман на Українському муніципальному форумі, що відбувався в Одесі.

«Сьогодні проблем у місцевого самоврядування досить багато. Відбуваються постійні дискусії, яким чином їх вирішити. За останній час подібних зустрічей відбулося стільки, скільки не відбувалось за всі роки. На жаль не всі з проблем вийшло вирішити, але ключові теми на кшталт децентралізації отримали розвиток. Багато треба ще говорити про політику, економіку, місцеве самоврядування. Наближаються місцеві вибори 2020 року і не вирішено, чи будуть вони позачерговими, а така вірогідність теж існує. Тому головне питання, коли буде завершена реформа місцевого самоврядування, коли закінчиться процес формування громад», - зауважив голова Асоціації міст України Віталій Кличко.

Віталій Кличко
Зараз об'єднані територіальні громади будуть мати колосальні надходження
Незважаючи на всі перешкоди, що стояли на шляху до реформи, деякі проблеми були вирішені. В минулому році Уряд прийняв рішення передати території сільськогосподарського призначення, що підпорядковувалися державі, у комунальну власність територіальних громад. Так зокрема вони отримали можливість користуватися землями колишніх колгоспів. Селяни, які десятиріччями там працювали, тільки зараз отримали право власності на земельні ділянки від своїх територіальних громад. Та й для самих ОТГ нове законодавство відкрило нові можливості для розвитку та заробітку.

Після отримання земель в своє розпорядження громади пропонуватимуть вже свої ставки або землю виставлятимуть на аукціон. Саме за таких умов можна отримати найвищу можливу ставку. В деяких районах Одещини вже є випадки коли платили 21-27 відсотків грошової оцінки. З одного гектару це десь виходило 3-5 тисяч гривень на рік. А за минулими договорами орендарі витрачали значно менше, при тому частина тих грошей лишалась «нагорі», не доходячи до людей. А в цей час в селах не лагодилися дороги, руйнувалися заклади освіти та медицини.

Гроші до бюджету від землі надходили, але не в тій кількості, якої потребували громади. Зараз планується вийти вже зовсім на інші суми заробітку. Раніше було інше законодавство, згідно якого ці землі багато років тому були передані державі. Ними розпоряджалося представництво Держгеокадастру в Україні, яке передавало людям землю в оренду. Все це відбувалося через конкурс, за всіма правила. Але за десять-п'ятнадцять років змінилась нормативно-грошова оцінка, було переглянуто законодавство. Зараз об'єднані територіальні громади будуть мати колосальні надходження. Ці гроші необхідні для розвитку, бо є проблеми з інфраструктурою, утриманням місцевих шкіл та дитячих садочків.

« Я вважаю, що Уряд прийняв відповідальне рішення про передачу земель державної власності у комунальну. Це найбільша інвестиція до територіальних громад. Бо основні гроші до місцевих бюджетів ідуть із земельних податків та від оренди землі. Ми отримали майже 1900 гектарів землі, це дуже велика цифра, велике підґрунтя для того, щоб наповнити бюджет. Зараз ми можемо переглянути договори оренди, укладені Держкоземом, бо в деяких із них вже завершується строк договору оренди», - ділиться планами керівник Любашівської селищної об'єднаної територіальної громади Геннадій Павлов.


Любашівська ОТГ

Територіальні громади після об'єднання мають самостійно забезпечувати соціально важливі об'єкти. Так на баланс Любашівської ОТГ з 1 вересня будуть передані заклади освіти, і громада вже готова до цього кроку. Також вона буде фінансувати первинну ланку системи охорони здоров'я. Для цього потрібна велика кількість коштів, яку в громаді збираються отримати саме через землю. На черзі прийдуть ремонти доріг, встановлення штучного освітлення на вулицях, полагодження та будівництво об'єктів соціальної інфраструктури, без яких неможливий подальший розвиток громади.
Текст та візуалізація
Павло Колотвін
Марія Шевчук