Незважаючи на всі перешкоди, що стояли на шляху до реформи, деякі проблеми були вирішені. В минулому році Уряд прийняв рішення передати території сільськогосподарського призначення, що підпорядковувалися державі, у комунальну власність територіальних громад. Так зокрема вони отримали можливість користуватися землями колишніх колгоспів. Селяни, які десятиріччями там працювали, тільки зараз отримали право власності на земельні ділянки від своїх територіальних громад. Та й для самих ОТГ нове законодавство відкрило нові можливості для розвитку та заробітку.
Після отримання земель в своє розпорядження громади пропонуватимуть вже свої ставки або землю виставлятимуть на аукціон. Саме за таких умов можна отримати найвищу можливу ставку. В деяких районах Одещини вже є випадки коли платили 21-27 відсотків грошової оцінки. З одного гектару це десь виходило 3-5 тисяч гривень на рік. А за минулими договорами орендарі витрачали значно менше, при тому частина тих грошей лишалась «нагорі», не доходячи до людей. А в цей час в селах не лагодилися дороги, руйнувалися заклади освіти та медицини.
Гроші до бюджету від землі надходили, але не в тій кількості, якої потребували громади. Зараз планується вийти вже зовсім на інші суми заробітку. Раніше було інше законодавство, згідно якого ці землі багато років тому були передані державі. Ними розпоряджалося представництво Держгеокадастру в Україні, яке передавало людям землю в оренду. Все це відбувалося через конкурс, за всіма правила. Але за десять-п'ятнадцять років змінилась нормативно-грошова оцінка, було переглянуто законодавство. Зараз об'єднані територіальні громади будуть мати колосальні надходження. Ці гроші необхідні для розвитку, бо є проблеми з інфраструктурою, утриманням місцевих шкіл та дитячих садочків.
« Я вважаю, що Уряд прийняв відповідальне рішення про передачу земель державної власності у комунальну. Це найбільша інвестиція до територіальних громад. Бо основні гроші до місцевих бюджетів ідуть із земельних податків та від оренди землі. Ми отримали майже 1900 гектарів землі, це дуже велика цифра, велике підґрунтя для того, щоб наповнити бюджет. Зараз ми можемо переглянути договори оренди, укладені Держкоземом, бо в деяких із них вже завершується строк договору оренди», - ділиться планами керівник Любашівської селищної об'єднаної територіальної громади Геннадій Павлов.