Вибори Президента: як голосуватиме молодь Одеси?
Тридцять першого березня в Україні очікуються вибори Президента. Серед кількох десятків зареєстрованих кандидатів є як явні лідери, чиї імена у всіх на вустах, так і люди, про яких мало що відомо широкому загалу. Але дати затверджені, голосування має відбутися, а українцям тільки й лишається віддати свій голос.

За даними Міжнародного екзит-полу, українська молодь під час минулих президентських виборів була відносно пасивною. В 2014 році тільки кожен третій виборець віком від 18 до 24 років прийшов на голосування. Для порівняння, 65 % виборців, старших 50 років, були присутніми на виборчих дільницях.

Але чи зміниться ситуація п'ять років потому? Напередодні виборів президента України «Інформер» вирішив розпитати жителів Одеси віком до тридцяти років, за кого вони віддадуть свій голос і чи бачать у цьому сенс. Ми не претендуємо на соціологічне дослідження, а лише дали висловитися одеській молоді про їхнє ставлення до виборів і всього того, що з ними пов'язане.
Альона Іщук
офісний працівник, 23 роки
Особисто я збираюся йти на вибори, тому що це, можна сказати, частина особистого громадянського обов'язку. Але я поки не можу визначитися з гідним кандидатом, оскільки погано розбираюся в політиці. Сподіваюся на те, що проведення виборів без фальсифікацій буде можливим, але і без порушень у нас вистачає проблем. Сьогодні люди не вірять, що їх голос може щось вирішити і не вважають за потрібне голосувати. Гадаю це сталося через виборчу практику минулих років, яка підірвала довіру до результатів голосування.
Георгій Патакі
менеджер з продажів, 26 років
Я піду на вибори бо вважаю, що в іншому випадку мій бюлетень може бути використаним для фальсифікацій. Не те що б в Україні багато гідних кандидатів, але особисто у мене такий кандидат є. За нього і віддам свій голос. Вважаю, що проведення виборів без фальсифікацій абсолютно неможливе в жодній країні світу. Нам же залишається сподіватися, що випадків фальсифікації та порушень при підрахунку голосів буде не так багато, щоб на щось серйозно вплинути.
Валерія Рудова
студентка, 19 років
Особисто я на вибори не піду. Політикою не цікавлюся і практично нічого не знаю про програми кандидатів, а голосувати аби проголосувати - сумнівне заняття. Я не думаю, що зараз у нас є хтось, хто кардинально змінить стан країни за свій термін. Хтось може зробити пару хороших справ, але не більше. Вважаю, що так чи інакше фальсифікацій на виборах не уникнути, але якби це правда турбувало когось, то правила зробили б суворішими.
Віталій Вожаренко
електрик, 24 роки
Проведення виборів без фальсифікацій можливо, порушення можуть бути скрізь. Якщо не помиляюсь, за нашим законодавством, вибори вважаються недійсними на окрузі, якщо порушення більше ніж 10%. Не думаю, що це серйозно на щось вплине. Я зараз перебуваю в США і в мене немає можливості тут проголосувати. Щоб піти на вибори, потрібно двічі в Нью-Йорк їздити, а це 300 кілометрів в один бік. А так у мене на прикметі є кандидат, за якого я б проголосував. Я за нього віддав свій голос в минулому році і залишився задоволений.
Смаглюк Олена
студентка, 25 років
Я йду на вибори тому що це моя громадянська відповідальність, а також обов'язок. Гідного кандидата поки не бачу, вибирати нема з кого, в принципі. Однак в серйозні фальсифікації мені віриться складно. Наші вибори, як такі, нечесні і нещирі. Це проявляється у всіх вчинках, у всіх ухваленнях рішень, у безвідповідальному ставленні до обіцянок. Досвід минулих років показує, що вони в своїй більшості мильна бульбашка.
Роман Пересипкін
менеджер середньої ланки, 24 роки
Я піду на президентські вибори , бо вірю, що голос кожної людини може щось змінити. Мені здається, ми маємо гідного кандидата, який уже очолював країну та показав видимі результати і що проведення виборівбез фальсифікацій можливе. Останні вибори, на мій погляд, були чесними. Але загалом, багато людей в моєму оточенні до президентської гонки ставляться зі скептицизмом. Не вірять в чесність виборів, виступають проти чинної влади. Вони ще не визначились, за кого голосуватимуть, але точно проти діючого президента.
Ірина Кнорр,
маркетолог, 28 років
Я на вибори не піду бо вважаю, що у виборчих списках немає гідних кандидатів. Гадаю, система сьогодні працює таким чином, що без фальсифікацій не обійдеться. На виборах всі намагаються підзаробити, що є дуже великою проблемою. І мені здається, що ситуація докорінним чином не зміниться. Це неможливо в поточному стані речей, коли при владі стоять не прогресивні громадяни, а люди похилого віку з усталеним поглядом на політику.
Дмитро Друмі
студент, 22 роки
Я планую піти на президентські вибори. Вони будуть моїми першимив житті так хоч подивлюся, як з цим метром паперу люди будуть справлятися. Я думаю що в нас є гідний кандидат на пост президента. Були у нас і "проффесори"та "ріжки з солодкими кульками", так що я більш ніж впевнений, що навіть якщо людина з гарним почуттям гумору буде правити країною, то хоч посміхатися будемо. І фальсифікацій стовідсотково ніяких не буде! У нас на хвилиночку демократія, яка фальсифікація, ми такого слова навіть не знаємо, правда?
Глущенко Олена
27 років, проектний менеджер
Якщо чесно, я поки особисто не вирішила, йти мені не вибори чи не йти. Я не відстежувала взагалі останні події в цій темі і не знайома з передвиборними програмами і учасниками. Також мені складно відповісти на питання, кого я бачу на чолі держави, оскільки знову ж таки, серйозно я цю тему не вивчала. Хочеться тільки сподіватися, що вибори пройдуть без фальсифікацій і порушень і люди оберуть гідного кандидата.
Костянтин Кравець
лікар-хірург, 30 років
Я іду на вибори, бо це моє право і я люблю їм користуватися. Неприємно думати, що я не зробив нічого, щоб поліпшити своєжиття. Вибори можливі без фальсифікацій, просто потрібен жорсткий контроль і все.

Не тільки на рівні виборчих комісій ( я там працював тричі й не бачив жодних фальсифікацій), але й на етапах складання і передачі бюлетенів в ЦВК і на етапі обробки. Тоді не буде дурних розборів і звинувачень в підкиданній думки, що я проголосував і мій голос переробили або підтасували. Ще краще, якби вибори були б відкритими або онлайн, коли кожен міг би перевірити свій голос в ЦВК. Тобто доступ був би тільки до свого голосу, а не до чужих і тоді кожен громадянин міг би проконтролювати, що його голос не вкрали.

Текст та візуалізація
Павло Колотвін
Марія Шевчук