Вибори до ОТГ Одеської області: проблеми та прогнози
Зеленский
Президент
Треба зазначити, що новий політичний сезон передбачає вплив на якість підготовки документів, різноманітних ініціатив з якими, на мою думку, потрібно буде боротися. Ми маємо декілька ризиків. Серед них найглобальнішим є намагання через популізм чи безвідповідальну політику дестабілізувати ситуацію в регіонах.

З іншого боку ми розуміємо, що для нас найбільший виклик це забезпечити стабільність в країні та її подальший економічний розвиток. Наразі ми маємо чимало позитивних сигналів щодо його зростання. Однак цього, за підсумками ІІ кварталу 2018 року, недостатньо для серйозних системних зрушень. Реформа децентралізації являється основою змін в нашій державі.

Є чимало тимчасових труднощей, які нам обов'язково потрібно буде здолати. Так треба вирішити питання служби в органах місцевого самоврядування, планування територій, адміністративно-територіального устрою, забезпечення необхідних субвенцій на розвиток ОТГ. Ми продовжуємо курс на децентралізацію та зміцнення об'єднаних територіальних громад.
Олександр Слобожан

Виконавчий директор Асоціації міст України
Реформа децентралізації має завершитися у 2020 році, під чергові місцеві вибори, щоб була територіальна основа. Ми вважаємо, що в утворенні громад є великі успіхи, але темпи ще недостатні для того, щоб ми станом на нинішній рік мали вже всі сформовані громади.

В громадах активно проходять вибори, що супроводжуються різноманітними порушеннями законодавства. Але ці речі не можуть знівелювати той позитивний ефект, що дає реформа. Адже ресурсів не було, повноважень не було, і тільки після децентралізації вони нарешті з'явились. Територіальні громади стали полігоном для великої політики.

Одна з ключових проблем того, що реформа не завершена, є заполітизованість процесу. Він почав політизивуватися ще в 2014 році і ситуація не змінюється. Але виграти вибори в громаді недостатньо, голові треба проявити себе, показати готовність працювати.

Так після осінніх виборів 2017 року керівники трьох ОТГ подали у відставку не пропрацювавши й півроку. Вони розраховували, що буде купа ресурсів, а це виявилась, передусім, велика відповідальність. І жодні політичні бренди тут не працюють.
Євгенія Генова
експерт з комунікацій Одеського центру розвитку місцевого самоврядування
You can't connect the dots looking forward; you can only connect them looking backwards. So you have to trust that the dots will somehow connect in your future. You have to trust in something – your gut, destiny, life, karma, whatever.
Steve Jobs
Apple CEO
Олексій Кошель

голова Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України
В останні вибори об'єднаних територіальних громад суб'єкти виборчого процесу вже встигли реалізувати наймасштабніші підкупи за всю історію виборів до ОТГ, тобто починаючи з осені 2015 року.

Партії часто навіть не приховують той факт, що їх представники або відділення займаються прямим або непрямим підкупом виборців. На їхніх сайтах ми навіть знаходили інформацію про те, що для цільових груп виборців офіційні представництва масово роздають набори солодощів чи продовольчі пакети.

Я вважаю, що подібне зростання правопорушень пов'язано з тим, що наближаються президентські та парламентські вибори. Партії вже увійшли у формат загальнонаціональних виборів, формують штаби та групи політтехнологів, власне тому і проявляють таку своєрідну «активність». Центральні штаби керують роботою регіональних структур, медіавідділів і так далі.

Йде серйозна боротьба за результат, тому партіям, що бажають бути успішними, потрібно апелювати не тільки до соціологічних даних, але й до реальних здобутків на виборах, демонструючи підтримку громадян.
Анатолій Бойко

голова Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України
Будь-які заяви про перемоги тих чи інших політичних сил на виборах в ОТГ Одеської області є виключно політичною маніпуляцією. На рівні Одеси ми не бачимо перемоги реальних політичних сил.

Переважно це політичні франшизи й проекти, завдяки яким місцевий бізнес проходить до органів місцевого самоврядування для вирішення власних питань. Активність політичних партій на рівні об'єднаних територіальних громад, яка б дозволяла говорити що той чи інший результат отриманий завдяки політичній силі, це просто блеф та міф. Люди в ОТГ голосують за конкретних людей, які йдуть на вибори.

Адже там в селах люди більш знають один одного, більш пов'язані між собою та знають, хто чого вартий. Я неодноразово говорив, що рішення про введення воєнного стану було виключно політичним.

І за іронією долі воно було спрямоване на виборців тих областей, в яких воєнного стану не було. На мою думку основна частина суспільства, яка вітала воєнний стан, знаходилась в тих регіонах, на який він не поширився. В Одеській області через цього стану не відбулися грудневі виборів до об'єднаних територіальних громад.
Юрій Ямковой

консультант з юридичних питань Одеського регіонального відділення міст України
Виборчий процес складається не тільки з власне дня голосування. До його складу входять кілька серйозних процедур, зокрема висунення кандидата, реєстрація, формування виборчих комісій.

За умов воєнного стану, який був запроваджений в Одеській області, Центральна виборча комісія має призначити нову дату виборів і цей процес почнеться з нуля. Найімовірніше вибори голів територіальних громад відбудуться в березні, разом із виборами Президента України. У Визирській, Великобуялицькій та Великоплосківській ОТГ, де вибори зірвалися через введення воєнного стану, люди дуже довго чекали об'єднання.

Спочатку йшла мова про те, що вибори в них можуть бути в жовті-листопаді 2018 року, але попередній склад ЦВК якось дивно себе повів і не призначив ту дату, на яку всі очікували. Новий склад комісії оперативно призначив дату на 23 грудня, але й тут не склалося. Всі хотіли, щоб вибори відбулися до початку 2019 року, щоб сформувати бюджет.

Вони без виборів не можуть сформулювати органи управління, щоб реалізувати природні права, які має місцева влада.
Текст та візуалізація
Павло Колотвін
Марія Шевчук
Даний проект виконується за підтримки проекту USAID «У-Медіа», що реалізується міжнародною організацією Інтерньюз.