Відродження Херсонщини
Як цьому сприяє децентралізація
Дуже часто поїздки до українських сіл залишають по собі гнітюче враження. Чим далі від великих міст, тим гірші дороги, тим частіше зустрічаються покинуті хати, що розвалюються під впливом часу. Степова частина України, зокрема Херсонщина, не є винятком в цій сумній тенденції.

Типова ситуація, коли нічого в селах не ремонтується, а лише занепадає. Проте в об'єднаних територіальних громадах, які почали тільки з'являтися в останні роки, ситуація змінюється на краще. Як живеться селам, що стали складовою ОТГ? Чи покращилася там якість життя, чи вдається вирішувати існуючі проблеми? Щоб отримати відповіді на ці питання, ми звернулися до представників трьох громад Херсонської області, які утворилися в грудні 2016 року.

І поспілкувавшись з ними можемо сказати, що цього короткого відрізку часу вистачило, щоб люди на собі відчули переваги децентралізації
Об'єдналися та здружилися

Зеленопідська об'єднана територіальна громада з'явилася півтора роки тому, проте вже сьогодні досягла істотних успіхів. Зміни відчуваються в усіх населених пунктах, підпорядкованих ОТГ. Так у Дмитрівці, найвіддаленішому селі громади, вкладаються кошти на те, щоб відремонтувати об'єкти соціально-культурної сфери. Вже зроблений капітальний ремонт будинку культури, оновлюються приміщення у фельдшерсько-акушерському пункті.

Планується модернізувати систему опалення в старшій школі, дитячому садку, адміністративних будівлях. На дорогах ОТГ вперше за довгий час з'явився новий асфальт.

«Громада – це велика сила, і ми це змогли відчули на собі. Тільки пройдіть нашими селами, подивіться, що робиться навколо. Стоїть школа-красуня одна, за нею височіє друга. Подивіться, який в нас гарний спортивний стадіон, який ремонт у фельдшерсько-акушерському пункті, адмінбудівлях. Взагалі ж, село змінилося до невпізнанності. Раніше на нас не звертали жодної уваги, ми виживали, як могли. А завдяки децентралізації всім нам вдалося не тільки змінити життя на краще, але й об'єднатися та здружитися», - говорить мешканка Зеленопідської ОТГ та директор Архангельскослобідської загальноосвітньої школи Любов Дейнеко.
Приділяється дуже багато уваги благоустрою громади. В селах встановлене вуличне освітлення, яке не може не радувати жителів, що ввечері повертаються з роботи додому. На необхідний ремонт даються всі потрібні матеріали, проводиться дуже багато розважальних та культурних заходів. Як зізнаються самі місцеві, вони почали почувати себе неначе у великому місті. І це все відбулося менше ніж за два роки діяльності Зеленопідської ОТГ.

Попереду її чекає ще багато роботи, адже села понад двадцять років були залишені самі на себе. Проте ті кроки, що сьогодні здійснює громада, дають надію що в селах можна буде жити, а не виживати.
Від центру до околиць

Тавричанська сільська об'єднана територіальна громада останнім часом теж демонструє неабиякі темпи зростання та розвитку. В селах ОТГ багато що зроблено, ще більше речей тільки планується втілити життя. Найближчим часом тут планують замінити дорожнє покриття, збудувати модульну газову котельню.

Речі цілком побутові, проте ще кілька років тому в Тавричанці ніхто й не збирався робити нічого подібного. Всі знали, що бюджетних коштів вистачить хіба що зарплату співробітникам. А зараз, завдяки децентралізації, у громади з'явилися гроші на ті проекти, про які селяни навіть і мріяти не могли.

« Одразу після об'єднання ми отримали свободу розпоряджатися коштами, які надходять від наших підприємців. Взагалі збільшилась кількість надходжень, зокрема з боку держави. Першу свою субвенцію ми витратили на те, щоб при створенні шкільного округу дітям було легше добиратися до навчальних закладів. Для цього ми купили три автобуси, які будуть підвозити учнів до опорної школи. В цьому році вся отримана державна допомога має бути спрямована на її капітальний ремонт», - ділиться планами керівник Тавричанської ОТГ Юрій Гречка.
Тільки з початком децентралізації селяни відчули, що щось змінюється
Тавричанська громада дбає про благополуччя всіх сіл, що знаходяться в її складі. Так в Мар'янівці тридцять років тому зовсім зникло вуличне освітлення і з того часу село, з настанням сутінків, полинало в темряву. Разом з тим почали з'являтися занедбані будинки: старожили помирали, а молодь вирушала до міст в пошуках кращого життя.

Тільки з початком децентралізації селяни відчули, що на їх маленькій батьківщині щось змінюється на краще вперше за довгий час. Почалося все з капітального ремонту сільського клубу, на який громада виділила майже півмільйона гривень. А в минулому році на вечірніх вулицях села знову засяяли ліхтарі.
Отримали фінансову свободу

Завдяки децентралізації в Каланчацькій громаді знайшлися кошти на ремонт доріг та закупку дороговартісного діагностичного обладнання. Так, наприклад, Каланчацький центр первинної медико-санітарної допомоги поповнився новим апаратом УЗД, дванадцятиканальним електрокардіографом, дані з якого можна буде безпосередньо передавати до профільних лікарень.

З державного бюджету на реконструкцію доріг має надійти близько чотирьох мільйонів гривень. А враховуючи, що ремонту автошляхи не знали років з двадцять, місцеві жителі зовсім скоро відчують різницю на собі.

«Річний загальний бюджет об'єднаної територіальної громади складає майже сто мільйонів гривень. Для порівняння, до утворення громади бюджет селища Каланчак складав тільки шість мільйонів. Тому ми відчуваємо дуже велику різницю між тим, що «було» і стало». Завдяки такому потужному фінансовому ресурсу набагато простіше вирішити ряд існуючих проблем, які сьогодні є. Передусім мова йде про освіту, дороги, вуличне освітлення, всю соціальну сферу загалом, » - розповідає очільник Каланчацької об'єданої територіальної громади Володимир Зінчук.
Знову ж таки, села громади і тут змінилися на краще, про що відверто говорять місцеві жителі. Так на інфраструктуру одного з сіл, Новокиївки, було витрачено чотири з половиною мільйони гривень. За короткий час там зробили капітальний ремонт будинку культури, відкрили дитячий садочок на п'ятдесят місць, встановили вечірнє освітлення вулиць.

Це лише окремі приклади того, як Каланчацька ОТГ запрацювала після виборів. У громади ще залишилися багато питань, які треба вирішувати. Але села, що об'єдналися, покладають на децентралізацію великі сподівання , тим паче, що частина з них втілилися в життя вже сьогодні.
Текст та візуалізація
Павло Колотвін
Марія Шевчук
Даний проект виконується за підтримки проекту USAID «У-Медіа», що реалізується міжнародною організацією Інтерньюз.