Висвітлюючи тему децентралізації, ми неодноразово наголошували, що ця реформа в різних районах Одещини просувається нерівномірно.
Якщо на півночі області процес утворення об'єднаних територіальних громад є більш-менш регулярним, то південь в цих питаннях значно відстає. Причин цьому безліч, починаючи від політичних перепон на місцях та закінчуючи історичною етнічною розрізненістю цього краю. Проте навіть за цих умов з'являються нові громади, які показують позитивний приклад іншим населеним пунктам, що опинилися в схожій ситуації.
В Придунав'ї першою такою «ластівкою» стала Вилківська ОТГ, яку ми нещодавно навідали в рамках прес-туру, організованого Асоціацією міст України.
Перші територіальні громади в Одеській області з'явилися ще в серпні 2015 року. А от вибори до Вилківської громади відбулися у жовтні 2017 року. Їм передувало чимало суперечок, перешкод на рівні органів місцевого самоврядування. Райдержадміністрації, зі зрозумілих причин, не дуже радіють децентралізаційній реформі.
Чимало з них прагне залишити до пори до часу залишити все як є, або кооперуватися в форматі «один район – одна громада». Такий сценарій пропонували і жителям «української Венеції», проте вони на нього не пристали. У підсумку до ОТГ, крім власне Вилкова, увійшли наближені до нього села Десантне, Мирне та Новомиколаївка.
Також у складі об'єданої громади знаходиться селище Біле, яке територіально розташоване на острові Зміїний і є найвіддаленішим населеним пунктом від сухопутної території України.
«Під час становлення Вилківської ОТГ виникало багато труднощів на рівні законодавства, яке в цих питаннях дуже неоднозначне. Так для громад, що утворюються із сіл існує, одна нормативна база, для райцентрів та сіл – друга, для сіл та міст обласного значення – третя. Через це чимало проблем виникало із запозиченням досвіду. Беремо, наприклад, Біляївку, а їх варіант нам не підходить, бо там місто. Звертаємося до досвіду Тузлівської ОТГ– знову не те, адже в її складі знаходяться тільки села. Новим громадам, які тільки планують утворюватися, з цими питаннями має бути простіше, адже всі можливі варіанти об'єднання вже реалізовані», - вважає керівник Вилківської міської об'єднаної територіальної громади Микола Дзядзін.
Микола Дзядзін
Вилкове специфічне тим, що місцеві мешканці живуть з того, що дає їм сама природа. Рід занять варіюється кожної пори роки, однак лишається вже стабільним довгий час. Вилківчани взимку заготовляють очерет (який, зокрема, експортують до Європи в якості екологічно чистого матеріалу).
З перших весняних днів починається сезон рибальства, а влітку всі переключаються на збирання полуниці. Це вже не говорячи про роботу в сфері туризму, до якої залучена велика кількість місцевих. Інші ж населені пункти громади (Мирне, Десантне, Новомиколаївка) живуть, в основному, за рахунок сільського господарства.
Можливо вони не можуть похизуватися унікальною природою, як Вилкове. Але ні в кого язик не повернеться сказати, що в тих краях живуть ледачі люди, що дарма їдять свій хліб.
Вилківська ОТГ існує менше року, проте вже зараз до неї звертаються за експертною думкою. Звісно, такі сильні гравці як Біляївка чи Красносілка (одні з перших громад на Одещині) не потребують підказок та більш-менш виробили власну стратегію розвитку. Проте в області вистачає дуже молодих ОТГ, які тільки починають працювати і які зіштовхуються з тими ж проблемами, що мало Вилкове ще рік тому.
Такою, наприклад, є сусідня Кілійська ОТГ: вона тільки наприкінці квітня цього року провела свої перші вибори. Керівництво цієї молодої громади зараз активно спілкується зі своїми колегами, намагаючись розібратися, як діяти далі. А враховуючи, що громад на півдні Одеської області дуже мало, досвід Вилківської ОТГ стане в майбутньому ще багатьом подібним адміністративним одиницям.
«Дуже непросто утворювалась Вилківська громада, і зважаючи на те, які вона отримала зміни після об'єднання, їй вдалося зробити великі кроки вперед. В першу чергу, це стало можливим завдяки людям, які втілюють реформу в життя. Перед усім я маю на увазі мера Миколу Дзядзіна, його попередника Матвія Іванова, які здолали багато складнощів на цьому шляху. Нагадаю, що тут, як і в інших місцях, утворенню об'єднаної громади перешкоджала районна влада. Між тим, у Вилковому сьогодні утричі збільшений бюджет, капітально відремонтована дорога з ренійської траси до центру Вилкового, є прекрасні природні умови, Дунайський біосферний заповідник, історична цінність цих місць і найголовніше - тут є розуміння, що робити далі», - висловлює переконання виконавчий директор Одеського регіонального відділення Асоціації міст України В'ячеслав Демченко.
Вилкове сьогодні першопроходець адміністративної реформи на півдні Одещини
Децентралізація сьогодні створює серйозний трамплін для розвитку віддалених територій. Звісно, факт проведених виборів та утворення громади сам по собі ще нічого не гарантує. Проте він дає місцевому самоврядуванню ті важелі, до яких влада в регіонах не мала доступу довгі роки.
Зміни в управлінні територією, самостійність, доступність послуг, - завдяки цьому у Вилківській ОТГ з'явилися нові можливості, від яких в першу чергу виграють люди. Вилкове сьогодні не лише туристична перлина Бесарабії, але ще й першопроходець адміністративної реформи на півдні Одещини.
Звісно, за півроку роботи громади ще дуже рано робити висновки про її успішність та спроможність. Проте Вилківська ОТГ має унікальний потенціал, яким може похвалитися далеко не кожна українська громада.
Вже зараз тут активно розвивається зелений туризм, сільське господарство, виробництво екологічно чистої продукції. Враховуючи вищезазначене можна сподіватися, що скоро всі побачать величезні успіхи цього унікального краю.