Третина Миколаївської області знаходиться у складі ОТГ
Починаючи з 2015 року на Миколаївщині утворилось 29 об'єднаних територіальних громад
Більше половини сільського та селищного населення області зараз проживає в ОТГ
Децентралізаційна реформа в нашій державі охоплює все більше регіонів. Південні області України тут теж не стали винятком. Починаючи з 2015 року на Миколаївщині утворилось 29 об'єднаних територіальних громад, в 28 з яких вже відбулися перші вибори.
Якщо говорити про масштабність цієї події, то більше половини сільського та селищного населення області зараз проживає в ОТГ. Найактивніше децентралізаційні процеси відбувалися в 2016 році – тоді з'явилося 18 громад. У 2017 році їх утворилося лише десять, а вибори до семи з яких відбулися в січні цього року.
Всі об'єднані територіальні громади на початку своєї роботи зіштовхнулися з більш-менш однаковими проблемами Здебільшого вони стосувалися розвитку інфраструктури та побутових питань.
«Наприкінці минулого року одинадцять сіл, кількість населення яких загалом складає більше п'яти тисяч чоловік, стали Прибузькою громадою . Ми обрали цей формат, думаючи яким чином найкраще керувати цією територією. Вибори були важкі, я вперше побачив, що обирали не крикунів, а людей, які дійсно хочуть працювати. У громади є багато проблем, але вони в принципі, нічим не відрізняються від інших. Найслабшим нашим місцем є, звісно, водопостачання. Ми провели обстеження свердловин, зробили відеозйомки, щоб могли знати, на що розраховувати в подальшому. Роботи проводити треба вже зараз, розраховуючи на власні сили, а не чекати коштів, які мають колись там надійти», - ставить цілі керівник Прибузької ОТГ Віктор Матющенко.
Віктор Матющенко
Планується створення близько 40 територіальних громад
Сьогодні 36, 6 % територій Миколаївського регіону перебуває в складі об'єднаних територіальних громад. Сам процес децентралізації розроблений таким чином, щоб в майбутньому відійти від райдержадміністрацій, залишивши на місцях ОТГ.
З понад трьохсот бюджетів сіл, селищ та міст районного значення, що існували до реформи, лишилося 102. На кінець 2018 року планується створення близько 40 територіальних громад, що мають охопити половину території Миколаївської області.
Комусь може здатися, що децентралізаційні процеси відбуваються повільно. Але це не той випадок де варто поспішати, надаючи перевагу кількості над якістю. Адже мешканці потенційних ОТГ самі мають усвідомити, для чого їм потрібна реформа та як використати її на свою користь.
«На мою думку все, що відбувається нового, завжди лякає, проте назад повертатися ніхто не бажає. За короткий час неможливо відчути значних покращень, але процес децентралізації вже триває. Те, що ми вже самі розподіляємо пріоритети, вирішуємо першочерговість виконання тих чи інших робіт, то це більше плюс, ніж мінус. Я все життя прожив в Радсаді, працював сільським головою свого часу. Після виборів я залишив посаду голови Миколаївського району та повернувся до рідного села. За об'єднаними територіальними громадами перспектива, районів скороне буде, саме на цій роботі можна принести людям більше користі,» - вважає голова Радсадівської ОТГ Юрій Піньковий.
Юрій Піньковий
Жителі районів починають розуміти, що після появи ОТГ школи та лікарні не закриваються.
Більшість наших громадян ставиться до децентралізації, м'яко кажучи, з осторогою. Природний консерватизм та страх змін змушує багатьох людей опиратися реформі. Треба «визріти», усвідомити всі переваги та недоліки нового становища.
Миколаївська область «визрівала» досить довго, весь 2015 рік, коли з'явилася тільки одна громада – Коцюрубська. В 2016 році ОТГ вже було 19, а сьогодні – майже тридцять. Дуже активно проходять децентралізаційні процеси в Березнегуватському, Новобузькому, Снігурівському районах. Також почалися обговорення в Братському та Єланецькому районах.
Процес йде може й не дуже швидко, але і не повільно. Жителі районів починають розуміти, що після появи ОТГ школи продовжують працювати, лікарні не закриваються, а подекуди навіть інфраструктура покращується.
«Поява ОТГ на Миколаївщині свідчить про те, що люди повірили в реформу, повірили в себе, в першу чергу, підтримали зміни. Об'єднана територіальна громада, по суті, виконує делеговані повноваженнянаселення. Вона забезпечується власним ресурсом, там лишається 60 % ПДФО, які раніше йшли на район. Таким чином, громада виходить на прямі міжбюджетні відносини саме з державою. Всі нагальні питання, які накопичувалися останніми десятиріччями, може вирішувати саме представницький корпус ОТГ. Більшість проблем має вирішуватися безпосередньо на місцях, завдяки плануванню та ефективному використанню коштів самими жителями», - вважає директор Миколаївського центру розвитку місцевого самоврядування Валентин Бойко.
Валентин Бойко
Децентралізація спрямована на те, щоб місцева влада отримала можливість зробити те, що повинна була вже давно
Проблем в старих та нових громадах після об'єднання вистачає. Вони з'явилися не від самого факту утворення ОТГ, а через те, що діяльність місцевого самоврядування довгий час була суто формальною.
Сільські та районні ради були обмежені в своїх правах та фактично не могли ні на що впливати. Бюджетних ресурсів і так не вистачало, а корупційні махінації та неефективне використання коштів ще погіршили ситуацію. Тому більшість українських провінційних об'єктів інфраструктури, відверто кажучи, дихає на ладан, а подекуди їх взагалі треба будувати з нуля.
Децентралізація спрямована на те, щоб місцева влада отримала можливість зробити те, що повинна була вже давно. Однак враховуючи тенденції останніх двадцяти років, найважливішою задачею для громад є довести до ладу наявні ресурси, на кшталт доріг, закладів освіти та охорони здоров'я. Це ключові ланки будь-якої громади, за поганого стану яких годі й розраховувати на краще майбутнє.