«Наша провінція має стати успішною та фінансово спроможною»
«Наша провінція має стати успішною та фінансово спроможною». Цю фразу в тих чи інших варіаціях багато разів чули жителі сіл та невеликих міст. Особливо часто вона лунає в зв'язку з поширенням реформи децентралізації, яка має дати більше свободи органам місцевого самоврядування. Слова гарні, але не завжди зрозумілі. Як зміна адміністративного статусу може вплинути на покращення життєвих умов мешканця далекого (та не дуже) українського села? Давайте прослідкуємо це на прикладах найуспішніших громад Одеської області: Красносільської, Біляївської та Балтської.
Жителі Красносільської громади, наприклад, виявилися найбільш забезпеченими. На одного жителя тут припадає 3,1 тисячі гривень. Однак це не єдине, чим вирізняється Красносілка з-поміж інших ОТГ. Предметом гордості громади є ЦНАП, який працює в приміщенні сільради. Центр надання адміністративних послуг обладнаний всією необхідною комп'ютерною технікою, кваліфікованими кадрами.
До того ж, красносільский ЦНАП дуже часто навідують одесити. Адже від вулиці Паустовського, що знаходиться на околиці міста, до Красносілки їхати трохи менше чверті години. А якість послуг та невеликі черги можуть тільки радувати. Та й в місцевих жителів «паперових проблем» поменшало.
«Багато бюрократичних питань раніше вирішувалися із великими складнощами. Потрібно було їздити в районний центр, що вимагало великої кількості часу. При цьому часто виявлялося, що якогось паперу не вистачає і доводилося повертатися ні з чим. А після цього треба було знову їздити за багато кілометрів на прийом, стояти в черзі за документами і тільки після цього на щось сподіватися,» - згадує мешканка Красносілки Світлана Шкрібляк.
Єдина інформаційна база допомагає слідкувати за станом захворюваності в ОТГ
Громади Одеської області, в основному, орієнтуються на те, щоб вкласти кошти у майбутнє. Передусім, мова йде про сфери освіти та охорони здоров'я. Так у Балтській ОТГ впровадили інформаційну систему «ЕСКУЛ'ап», що допоможе підтримувати контакти між працівниками місцевого Центру первинної медико-санітарної допомоги та його структурними підрозділами.
Наприклад, лікар у Балті може ознайомитися з даними пацієнта, який був направлений до нього на консультацію із села Гольма. Таким чином, медичний співробітник отримує всю необхідну інформацію не граючись з пацієнтом у «зіпсований телефон» і не розшифровуючи почерки колег. До того ж, єдина інформаційна база допомагає слідкувати за станом захворюваності в ОТГ та реагувати на виникаючі проблеми відповідним чином.
«З першого січня у нас в реальному часі кожен лікар, маючи на своєму робочому місці комп'ютер та принтер, може подивитися дані про відвідувача ще до того,як він зайде на прийом. Бо комусь із пацієнтів треба далеко їхати, когось відпускають з роботи тільки на обмежений час. До того ж, вся статистична інформація в нас береться саме з цієї системи. Тому ми скасували щоденники й талони, що велися для обліку. Це знову ж таки полегшило роботу лікарів. Спочатку були в нас побоювання, що медпрацівники старшого віку не розберуться із цією системою, проте виявилося, що в розумінні інформаційної системи «ЕСКУЛ'ап» вони дають фору молодим», - каже начальник відділу охорони здоров'я Балтської міської ради Станіслав Чорний.
У Біляївській ОТГ, яка сьогодні є однією з найуспішніших громад в Україні, багато зроблено для системи освіти. Левова частка з видатків бюджету (у 2016 році їх сума склала 103 млн. 147,8 тис. гривень) пішла саме на неї. Так 886 школярів Біляївки та підпорядкованих їй сіл було забезпечено безкоштовним харчуванням. Вірніше, за обіди молодшокласників та учнів пільгових категорій платять не батьки, а громада.
Також зараз проводиться реконструкція Біляївської ЗОШ № 2, де планується прибудувати актову залу та шість навчальних класів. В позаурочний час діти мають можливість провести дозвілля в дитячій юнацько-спортивній школі: вона була відкрита в минулому році і теж фінансується з місцевого бюджету. А для наймолодших передбачені затишні дитсадки, де малеча перебуває під наглядом досвідчених вихователів. Один з них, «Капітошка», побудували зовсім нещодавно.
«Ми працюємо всього два роки, дотримуючись нових вимог та стандартів. Все, що сьогодні передбачено інструкціями, все що має бути в дитячому садку, ми отримали. Це музичні та спортивні зали, харчоблок із шести приміщень, є кабінет практичного психолога. Кімнати прикрашені українськими світлинами, щоб знайомити наших вихованців з народними традиціями,» - розповідає завідувачка біляївського дошкільного навчального закладу «Капітошка» Надія Дурбало.
Утворюючи об'єднану територіальну громаду, люди, зазвичай, на щось розраховують. Хтось сподівається, що життя в умовах реформи децентралізації покращаться, знайдуться кошти на реконструкцію медичних та освітніх закладів, дороги будуть ремонтуватися, а вирішення бюрократичних питань перестане нагадувати проходження ще одного кола пекла, про яке не знав навіть Данте. Як ми бачимо, подібні бажання можуть стати реальністю. Не всі одразу, не в усіх і може в трохи меншому обсязі, але можуть. Єдине, для їх втілення потрібен час та зусилля.
Біляївська, Балтська та Красносілька громади є одними з найуспішніших ОТГ на Одещині. Вони є живими зразками успішності реформи децентралізації. До них приїжджають вчитися представники місцевого самоуправління з інших українських регіонів, вони займають доволі таки високі місця у рейтингу успішності.
В нашій області ці ОТГ є лідерами, однак варто пам'ятати, що всі першими бути не можуть. На Одещині вистачає громад зі скромнішими бюджетами та гіршими стартовими умовами. Однак навіть в такій ситуації їм вдається зростати та розвиватися. Як їм це вдається? Читайте в нашому наступному матеріалі.