Одеський перинатальний медичний центр – медичний заклад в якому проводяться консультації, лікування і реабілітація вагітних і жінок, що народили, а також новонароджених, в т.ч. другий етап виходжування, здійснюються ведення вагітності та пологів, діагностика і лікування всіх видів безпліддя, використовуються допоміжні репродуктивні технології. Подібні центри виникли в Україні нещодавно і являють собою окрему частину реформування надання медичних послуг.
«Одеський обласний перинатальний центр – єдиний в області заклад найвищого, третього рівня надання акушерської та неонатальної допомоги. А це означає, що всі жінки з групи високого та вкрай високого ступеня ризику отримують тут медичну допомогу під час вагітності і розродження. Центр знаходиться в структурі потужної медичної установи – Одеської обласної клінічної лікарні. Це дозволяє надавати нашим пацієнткам всебічну допомогу, не тільки акушерську, але і допомогу суміжних фахівців. У зв'язку з цим в установі концентруються пацієнтки, які мають серйозні захворювання внутрішніх органів – серця, нирок, печінки та інші», - підкреслює професор Одеського національного медичного університету, доктор медичних наук Світлана Галич.
Світлана Галич
Щорічно в перинатальному центрі народжують 4 500-5 000 жінок. Саме тут з'являються на світ більшість дітей, що мають екстремально низьку масу тіла. Іноді дострокове народження відбувається внаслідок нестримних передчасних пологів, а іноді жінок розроджують завчасно для того, щоб зберегти життя матері, або дитини, або обох.
Офіційні особи визнають, що Перинатальний центр серйозно завантажений.
«Центр, який існує – завантажений. З 12 тисяч пологів на рік в регіоні, п'ять тисяч припадає на цей центр», - каже голова постійної комісії з питань охорони здоров'я та соціальної політики обласної ради Анатолій Садовник.
Анатолій Садовник
Перинатальний центр при Одеській обласній клінічній лікарні надає допомогу пацієнтам з високим ризиком втрати дитини. Медики відзначають – щорічно кількість передчасних пологів з народженням недоношених і глибоко недоношених дітей становить 140-160 випадків. На базі центру функціонує одна з найстаріших реанімацій новонароджених, фахівці центру з 2006 року займаються виходжуванням дітей з вагою в 500 грамів.
«Тут надають допомогу жінкам з групи високого та вкрай високого ступеня ризику. Сюди з районів госпіталізуються пацієнтки з загрожуючими життю проблемами, наприклад, обертанням плаценти; з важкими ускладненнями вагітності, наприклад, що супроводжуються високим артеріальним тиском. Саме тут розроджуються жінки, вагітність у яких закінчується до терміну, коли дитина ще недоношена, або глибоко недоношена. Також тут розроджуються жінки, у яких діти затримуються в рості, мають вроджені вади розвитку, внутрішньоутробні захворювання», - розповідає про специфіку роботи центру Світлана Галич.
Світлана Галич
10 років без нового обладнання
Незважаючи на те, що центр має висококваліфікований медичний колектив, використовує сучасні технології допомоги при пологах, у нього є цілий ряд проблем пов'язаних з фінансуванням, які можливо вирішити лише завдяки реформуванню системи надання медичних послуг населенню та повноцінному фінансуванню медичних установ.
«Головна проблема Центру – відсутність капітального ремонту приміщень, які будувалися в 70-і роки минулого століття. Центр входив в пілотний проект «Нове життя», проте внаслідок незацікавленості в проекті тодішнього керівника Одеської обласної адміністрації Едуарда Матвійчука, його реконструкція та оснащення апаратурою проведені не були», - зазначає Світлана Галич.
Світлана Галич
Незважаючи на унікальність і важливість цього центру для всієї Одеської області, в період з 2007 по 2017 рок перинатальний центр не отримав жодної одиниці сучасної апаратури. І тільки в поточному році Одеською обласною радою було виділено гроші і розпочата закупівля дихальної апаратури для новонароджених, апаратів УЗД, операційного столу, ліжок-трансформерів. Надають центру допомогу і благодійники. Очевидно, що реформування медичної сфери і довгострокове бюджетне планування зможе вирішити ці проблеми.
«Центр як і раніше потребує оновлення матеріально-технічної бази, забезпечення функціональними ліжками, медикаментами. Пацієнтки Центру – жительки сіл районів області, дуже часто потребують матеріальної допомоги. При виникненні серйозних ускладнень вони не можуть себе забезпечити медикаментами. Зокрема мова йде про дорогі медикаменти для недоношених новонароджених. Тому дуже важливо, щоб з коштів обласного бюджету закуповувалися ці препарати. Тим більше, що держава їх закупівлі в останні два роки не здійснює», - каже Світлана Галич.
Початок великої реформи
Починаючи з 2012 року в обласних центрах по всій Україні почали відкриватися перинатальні центри. Це був реформаторський крок до нової якості надання медичної допомоги для породіль. Втім, одного центру на область явно недостатньо, враховуючи і його завантаженість, і віддалене розташування від крайніх населених пунктів Одеської області, є необхідність в менш масштабних перинатальних центрах в різних частинах регіону, в яких, згідно з медичною реформою будуть створені госпітальні округи.
В рамках реформи охорони здоров'я в Одеській області передбачалося створення п'яти госпітальних округів в регіоні. Але після всебічного аналізу і вивчення структури області і потреб її жителів, було прийнято рішення збільшити число округів до дев'яти.
«Ще в червні місяці ми подали в Міністерство охорони здоров'я документи про необхідність створення в Одеській області дев'яти округів, вони звичайно були здивовані зміною цифри з 5 на 9, але нам вдалося переконати міністерство, що це дійсно необхідно. Можу запевнити, що незабаром документи про створення 9 госпітальних округів в регіоні будуть передані в Кабмін», - розповідає очільник Одеської державної обласної адміністрації Максим Степанов.
Максим Степанов
Чи достатньо одного великого перинатального центру, задля забезпечення якісного рівня надання акушерської допомоги в Одеському регіоні? На це питання Світлана Галич відповідає наступним чином:
«Для забезпечення якісної акушерської допомоги в регіоні досить і одного такого центру. Але слід оновлювати його апаратуру, яка багато в чому морально і фізично застаріла. В обласному управлінні охорони здоров'я планується створення ще двох перинатальних центрів, але другого рівня. Фактично такий центр уже створено в Ізмаїлі. Планується створення в Балті, або Подільську. Така стратегія правильна. Але вона вимагає не тільки додаткового оснащення зазначених центрів, а й відповідного навчання медичного персоналу», - впевнена Світлана Галич.
Фахівці центру також виїжджають в райони області і надають там висококваліфіковану допомогу в термінових випадках, коли немає часу і можливості перевезти пацієнтку в Одесу, а потім транспортують найскладніших пацієнток з важкими патологіями в обласну клінічну лікарню.