Україна знаходиться на першому місці серед інших європейських країн щодо поширення ВІЛ-інфекції. Понад чверть мільйона громадян живуть з подібним встановленим діагнозом, а реальна чисельність інфікованих, на думку експертів, може бути значно вищою.
В рамках медичної реформи, започаткованої в Україні, ключовим результатом має стати доступність медичної допомоги та профілактики цієї хвороби.
Вірус ВІЛ в кровотоці людини
Найбільша кількість інфікованих ВІЛ в перерахунку на душу населення проживає саме в Одеській області
Статистика і реальні показники
За даними статистики, в даний час в Україні на 100 тис. населення припадає приблизно 312 чоловік, інфікованих вірусом імунодефіциту людини. В цілому кількість зареєстрованих хворих по країні становить 292 153 особи.
Вірус імунодефіциту не завжди призводить до захворювання на СНІД. Всього з 1997 по вересень 2016 року в Україні зареєстровані 90 095 випадків захворювання цією смертельною хворобою, а смертність з 1987 року склала 42 987 чоловік.
За статистикою, якою володіє міністерство охорони здоров'я України, найбільша кількість інфікованих ВІЛ в перерахунку на душу населення проживає саме в Одеській області, де на 100 тис. осіб припадає 865,8 інфікованих. На другому місці – Дніпропетровська область, де зареєстрований показник в 797,5 хворих на 100 тис. осіб, на третьому – Миколаївська область – 713,8 осіб на 100 тис. чоловік.
Динаміка захворювання (натисніть для збільшення)
Україна пройшла пік епідемії?
Статистичні дані показують, що пік поширення ВІЛ-інфекції припадає на 2011-2013 роки зі зниженням зафіксованих випадків захворювання в 2014-2015 роках, проте ці дані поширюються тільки на підконтрольні Україні території Донецької і Луганської області (з квітня 2014 р. не враховується в статистиці Крим і з літа 2014 року – частина Донецької та Луганської областей). Таким чином, з 2014 року ситуація із захворюванням продовжує погіршуватися.
Починаючи з 2008 року, українці найчастіше інфікуються через незахищені полові стосунки. Якщо в 2005 році через сексуальні контакти інфікувалися 33% людей, у яких була виявлена ВІЛ-інфекція, то в 2012 році цей відсоток зріс до 51%. Більше половини нових випадків передачі ВІЛ-інфекції відбувається через незахищений секс. У 2016 році цей показник склав 62%.
Більшість випадків інфікування ВІЛ в Україні сьогодні реєструються у молодих людей від 15 до 30 років. Таким чином, хвороба перестала асоціюватися з людьми, які приймють наркотики та іншими соціально-небезпечними групами населення, а стала реальною загрозою для кожного жителя України.
Одеський центр профілактики та боротьби з ВІЛ-інфекцією та СНІДом
Що дає реформа? Міські програми по боротьбі з ВІЛ-інфекцією в Одесі
В Одесі існує міський центр профілактики та боротьби з ВІЛ-інфекцією та СНІДом і спеціальна програма «Здоров'я», яка в низці своїх пунктів визначає боротьбу міської влади з цим небезпечним захворюванням.
Розробники програми наголошують, що протягом останніх років «стабілізувався показник виявлення ВІЛ-інфекції серед жителів міста, з 2008 року він не перевищує 3%, а серед обстежених вагітних – не більше 0,6%. Коефіцієнт передачі ВІЛ від ВІЛ-інфікованої матері до дитини за 2014 склав 4,64%».
Однак, загальні показники поширеності ВІЛ-інфекції серед жителів міста вищі у три рази за показники по Україні і в 1,5 рази - по області.
Одним із важливих аспектів реформи медицини і реалізації програми є проведення скринінгових досліджень на ВІЛ в міських медустановах за допомогою експрес-тестів і надання медичної допомоги ВІЛ-інфікованим пацієнтам, що і зможе в повній мірі релізувати запланована медична реформа.
Новий аналізатор в Центрі протидії ВІЛ/СНІД в Одесі
«За міською програмою «Здоров'я» закуплено експрес-тести на виявлення ВІЛ на загальну суму 1,346 млн. гривень. Виявлення ВІЛ-інфекції швидкими тестами буде здійснюватися не тільки в стаціонарах і спеціалізованих медичних закладах, а й у сімейних лікарів (головне нововведення медичної реформи- авт.). Попередньо було проведено навчання медичного персоналу методикою експрес-тестування на ВІЛ. Результат тестування можна отримати протягом 15 хвилин», - повідомляє департамент охорони здоров'я Одеської міської ради.
Робота з сучасними аналізаторами
Тепер кожен бажаючий зможе дізнатися про свій статус на прийомі у сімейного лікаря. У разі підтвердження позитивного результату тестування на ВІЛ, пацієнту буде забезпечено направлення до спеціалізованих медичних установ, які надають медичну допомогу людям, що живуть з ВІЛ. Впровадження послуги тестування на ВІЛ з використанням швидких тестів здійснено в рамках пілотного проекту «Стійкість ВІЛ-послуг», який спільно реалізують Одеська Міська Рада і Одеський Благодійний Фонд «Дорога до Дому» за підтримки проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг в дії».
На сьогодні експрес-тест на ВІЛ можна здати в двох амбулаторіях сімейної медицини. У планах пілотного проекту впровадження послуги ще в трьох амбулаторіях сімейної медицини при центрах медико-санітарної допомоги в Одесі.
«Ми будуємо в Одесі максимально ефективну систему діагностики ВІЛ-інфекції, а впровадження послуги експрес-тестування на ВІЛ на рівні сімейного лікаря – перший крок на шляху до реорганізації ВІЛ-послуг. Завдяки нововведенням, ми отримаємо можливість вчасно виявляти у людей ВІЛ-інфекцію та призначати необхідне їм лікування, знижуючи ризик виявлення ВІЛ на більш пізніх стадіях, які дуже складно лікувати», - зазначає Віталій Новосвітний, головний лікар Одеського міського центру профілактики та боротьби з ВІЧ.
Вірус ВІЛ
Лікарі в Центрі протидії ВІЛ/СНІД в Одесі
Окрім того міський центр профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІДом отримав нове діагностичне обладнання для обстеження дітей – переносну систему для проведення ультразвукових досліджень. Апарат буде використовуватися зі спеціальним датчиком, що дозволяє проводити обстеження навіть найменших пацієнтів.
«Завдяки програмі профілактики передачі ВІЛ-інфекції від матері до плоду, в Одесі 96 зі 100 дітей у ВІЛ-позитивних жінок народжуються здоровими, що відповідає європейським і світовим нормам. Однак, згідно з клінічними протоколами, всі ці діти повинні протягом 18 місяців перебувати під постійним контролем медиків і проходити регулярні УЗД-дослідження як мінімум раз на рік. До теперішнього часу таких дітей доводилося направляти в дитячі міські поліклініки, що пов'язано із необхідністю розкриття ВІЛ-статусу пацієнта і іншими етичними та організаційними питаннями. Тепер весь необхідний обсяг ультразвукових досліджень маленьким пацієнтам зможуть проводити лікарі Центру, що поліпшить якість діагностики і допоможе своєчасно виявляти і усувати порушення стану здоров'я. Дякуємо волонтерам за цей цінний і важливий подарунок і сподіваємося, що ця громадська ініціатива стане гарним прикладом для всіх небайдужих громадян», - зазначив головний лікар міського Центру профілактики та боротьби з ВІЛ.
Слід підкреслити, що останній приклад придбання медичного обладнання став можливим завдяки активній громадянський позиції активістів проекту UpGrade. Кошти задля придбання цього апарату були зібрані в соціальних мережах з використанням фандрайзингу – методу, що широко і успішно використовується для реалізації різних соціальних і благодійних ініціатив. За короткий час більше 100 осіб з різних міст відгукнулися на заклик робити добро і внесли свої кошти.
Незважаючи на певні позитивні аспекти впровадження міської програми «Здоров'я», ситуація з захворюваністю на ВІЛ/СНІД в Одесі продовжує залишатися загрозливою. Особливо турбує фахівців збільшення проценту зараження не через ін'єкційні наркотики, а через статеві контакти.
Реформування медицини в царині боротьби з соціально-небезпечними хворобами має на меті як раз забезпечення першого рівня надання медичної допомоги необхідними засобами для аналізу та виявлення цих хвороб і оперативне передання пацієнтів до профільних медичних закладів на кшталт центру профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІДом.