Освіта та культура
Що робить Красносільська громада для своїх жителів?
Население - 10 890 человек. 7 населенных пунктов. Бюджет в 2015 году - 11 млн грн, в 2016 году - более 30 млн грн.
Красносільська сільська об'єднана територіальна громада – одна з найуспішніших ОТГ не тільки на Одещині, але і в Україні. У нещодавно опублікованому списку фінансово спроможних громад вона опинилася на двадцятому місці. Враховуючи, що в нашій державі зареєстровано понад 400 ОТГ, це дуже хороший результат.

Децентралізаційна реформа починає повільно, але впевнено працювати на благо сільських жителів. Однак коли з матеріальною стороною життя все більш-менш вирішено, люди починають прагнути до духовного. Тому в Красносілці та прилеглих їй селах проходить багато культурних заходів за безпосередньої підтримки місцевої влади.
Місцева школа
Життя в селі відрізняється від побуту міського жителя. Причому зовсім неважливо, чи то велике поселення в благополучній приміській зоні, чи то невеличкий хутір на задвірках області. Це своєрідний стиль життя, пов'язаний із любов'ю до свіжого повітря, працею на присадибних ділянках та знанням всіх своїх сусідів.

Деякі городяни, яким нема більш чим похизуватись як міською пропискою, люблять використовувати слово «село» як ознаку невихованості та некультурності. Мовляв, в провінції немає можливостей для культурного розвитку і люди звідти не можуть бути інакшими. Практика ж показує, що місце походження людини аж ніяк не пов'язане з її вихованістю та прагненням робити світ навколо себе кращим. Однак проблема з тим, що в селах складно знайти місця для культурного відпочинку, є цілком реальною.
Керівництво Красносільської ОТГ це чудово розуміє, тому тема дозвілля місцевого населення не спускається на гальмах. При Красносільській сільраді функціонує окреме управління культури, молоді, спорту та туризму. Відділові підпорядковані п'ять клубних закладів та п'ять бібліотек, розташованих у всіх селах об'єднаної територіальної громади. Також у громаді працюють комунальні заклади «Центр художньо-естетичного виховання» та «Центр «Спорт для всіх». Таким чином, створюються необхідні умови для всебічного розвитку жителів громади різного віку.

«Ми спілкуємося з різними громадами і хочу сказати, що лише у нас працює окремий відділ культури, який фінансується із місцевого бюджету. Звісно, ми звітуємо за кожну витрачену копійку, але нам все одно таким кроком розв'язали руки. Ми купуємо необхідні костюми, апаратуру та багато інших потрібних для сцени речей. Наших людей мотивує увага до себе, і вони нам віддячують перемогами на обласних та всеукраїнських фестивалях. Вже готовий кошторис на реконструкцію дому культури в селі Кубанка. Готується закупівля інструментів для дитячої музичної школи. Батькам і дітям подобається все те, що зараз відбувається. А ми бачимо результат, що працюємо на благо держави», - зазначила начальниця управління культури, молоді, спорту та туризму Красносільскої сільської ради Тетяна Габінська.
Ремонт в приміщеннях соціального напрямку
Зараз йде багато суперечок про те, чи потрібні в селах бібліотеки та клуби в селах. Кожна громада вирішує це питання для себе по-різному. Красносілська ОТГ свій вердикт прийняла: державні культурні установи мають фінансуватися з сільського бюджету. При чому місцева влада не робить спроб зекономити на галузі культури.

Наприклад, в 2017 році на утримання палаців та будинків культури, клубів та інших закладів клубного типу було виділено 1710, 5 тисяч гривень. Порівняно з попереднім роком, ця сума виявилася більшою на 17 %. На бібліотеки було направлено видатків розміром 1258, 6 тисяч гривень, що на 381 % більше, ніж в 2016 році (тоді на читальні виділили 329, 5 тисяч гривень).
Школа
Вирішення питань культури є невід'ємним від проблеми освіти населення. Особливо якщо мова йде про дітей, в яких багато енергії та мало життєвого досвіду.

На даний момент, на території Красносільської ОТГ проживає 12 216 осіб. Серед них - 968 дітей, які ходять до школи, та 124 дитини, що відвідують дошкільні навчальні заклади. Їм потрібні досвідчені педагоги, гарні умови навчання та можливості реалізувати свої таланти поза шкільними партами. Самі вони ще створити необхідних умов для себе не можуть.

Про це мають дбати їхні батьки та громада, в якій вони живуть. Тому на час канікул у школах та дитсадках проводяться ремонтні роботи. Звісно,все зробити за одне літо все необхідне не вистачить ні часу, ні коштів. Проте найнеобхідніше для дітей робиться і, судячи з усього, з кожним роком список всього «найнеобхіднішого» буде розширюватися.
Комп'ютерний клас
« У нас в школі працює 63 людей, 46 з яких – вчителі. Віковий склад педагогів дуже різний, однак в середньому це десь 35-40 років. Всі предмети викладаються в повному обсязі, у школі немає жодної вільної вакансії. В нас дуже розумні діти, на останній лінійці ми вручили нашим школярам близько 400 грамот. При школі функціонує багато гуртків, літом ми організовуємо літній відпочинок для наших дітей. Наприклад, у нас вже чотири роки працює табір «Star», де діти мають можливість покращити свої навички з іноземної мови. Цього року до нас приїхав волонтер із Канади і наші школярі мають можливість практикувати англійську мову з носієм», - розповідає директор Красносільської загальноосвітньої школи I-III ступенів Наталія Михалевич.
Для людини нормально прагнути проявити себе, реалізувати свій творчий потенціал. Це одна з тих речей, яка відрізняє людину від тварини. Бувають важкі часи, коли всі сили спрямовані на вирішення матеріальних проблем і на творчість не лишається ні бажання, ні часу. І добре, коли влада на місцях дає можливість жителям малих населених пунктів вчитися та розвиватися.

По-перше, це просто приносить радість у людске буденне життя. По-друге, задоволена життям людина буде більш продуктивною у роботі на благо громади. І по-третє, давно пора позбутися стереотипів про село як забиту місцину, де нічого не відбувається.
Текст и визуализация
Павел Колотвин
Мария Шевчук
Даний проект виконується за підтримки проекту USAID «У-Медіа», що реалізується міжнародною організацією Інтерньюз.