Україна +
Розквітівська громада
з надією на краще майбутнє
Вісім ОТГ, які утворились першими, вже демонструють успіхи у своїй роботі
Процес децентралізації в південних регіонах йде повним ходом. Одні громади вже святкують свою другу річницю, інші з'явилися зовсім нещодавно, а треті ще тільки починають свій шлях до об'єднання. Вісім ОТГ, які утворились в Одеській області першими, вже демонструють певні успіхи у роботі та можуть поділитися напрацюваннями із сусідами.

Хтось успішно впровадив у життя більшість задуманих проектів, хтось має досвід як протистояти недоброзичливцями. Стартові умови для розвитку у всіх існуючих громад неоднорідні, тому і результати реформи в короткостроковій перспективі виглядають по-різному.
Розквітівська громада
Розквітівська сільська об'єднана територіальна громада одна із найменших ОТГ в Одеській області. Вона стала однією з дебютанток реформи децентралізації на півдні України. Громада була створена у жовтні 2015 року, об'єднавши три сільські ради: Розквітівську, Анатолівську та Ставківську.

Таким чином, у складі громади опинилося чотирнадцять сіл: Веселе, Антонівка, Анатолівка, Красне, Рівне, Данилівка, Нейкове,Ставкове, Розквіт,Чудське, Вишневе, Онорівка, Кринички, Шутове.


«Перед тим, як об'єднатися, ми проводили багато нарад, обговорень. Спочатку була ідея створити громаду з адміністративним центром в селі Ставкове. Адже територіально до нього добиратися з інших населених пунктів громади простіше. Однак зрештою було прийшли до думки об'єднатися навколо села Розквіт через більш розвинену інфраструктуру. Тут зосереджені фельдшерсько-акушерські пункти, амбулаторія сімейної медицини, станція швидкої медичної допомоги. Ці чинники і стали основними при виборі адміністративного центру, » - згадує секретар Розквітівської ОТГ Вікторія Бакланова.

Вікторія Бакланова
Розквітівська сільська об`єднана територіальна громада знаходиться в південно-західній частині Березівського району. Територія громади займає площу 236,8 кв. км. Площа земель сільськогосподарського призначення складає 16589,35 га.
Населення Розквітівської ОТГ станом на перше січня 2017 року складало 4338 осіб, яким були підпорядковані 1611 домогосподарств. 14 населених пунктів. 5 дитсадків, 7 закладів культури.
Відстань від адміністративного центру громади до міста Березівки складає 35 кілометрів. До областного центру, Одеси, треба подолати відстань у 118 кілометрів, дорогою нормальної якості.
Нарада в Розквітівській громаді
Причому дорога до великого міста за «якістю» покриття може скласти конкуренцію славнозвісній трасі Одеса-Рені. Однак, незважаючи на певну ізоляцію, керівництво громади відкрите до діалогу та відверто говорить про свої успіхи та невдачі.

На шляху до реформування у керівництва Розквітівської ОТГ виникає багато проблем, які доводиться вирішувати майже через два роки після утворення громади. Законодавче підґрунтя для реформи місцевого ще досі лишається недосконалим.

Зостаються відкритими питаннями, де будуть розташовуватися госпітальні округи, представництва правоохоронних органів. У держави немає чіткого плану, як має відбуватися децентралізаційна реформа. Через це у влади на місцях додається зайвої роботи та приводів для переживань. Однак саме у віддалених районах найкраще розуміють необхідність подальших перетворень.

Слід відзначити і консультаційну та інформаційну допомогу з боку Одеського регіонального відділення Асоціації міст України. Співробітники організації постійно допомагають новоствореним громадам, забезпечують інформаційне супроводження та роз'яснюють законодавство.
«Після об'єднання на нас звалилася велика відповідальність. Адже громада була вимушена перейняти на себе ті повноваження, якими до цього часу ніхто ніколи не займався. Українська система місцевого самоврядування потребувала змін ще з початку набуття Незалежності, однак перші кроки до неї ми почали робити зовсім нещодавно. До реформи в нашій державі налічувалося 10279 сільських рад. Понад тисячу із них з'явилося після 1991 року. Це при тому, що за останні роки кількість сільського населення стрімко скорочувалося. ОТГ досить нове поняття в українському лексиконі і ще не зовсім зрозуміло, чого чекати далі. Існуючий стан речей для сіл нічого доброго не обіцяв, тому реформа необхідна. В когось вийде краще, в когось може гірше. Однак якщо нічого не робити, то не варто й очікувати змін на краще,» - резюмував голова Розквітівської ОТГ Віталій Лозов.

Віталій Лозов
У двох найбільших селах, Ставковому та Розквіті, зробили капітальну реконструкцію доріг
Громада зробила ставку на нову реформу і, здається, не лишається в програші. Хай про зрив великого кушу мови не йде, однак маленька громада робить невеличкі кроки уперед. Робиться ремонт в дитячих садочках та загальноосвітніх навчальних закладах.

У двох найбільших селах, Ставковому та Розквіті, зробили капітальну реконструкцію доріг, в інших селах громади полагодили водогони. І на цьому ніхто спинятися не збирається. Зараз сільська рада активно розробляє стратегію розвитку об'єднаної громади.

За один рік бюджет громади виріс більше ніж в два
Громада отримала 5,6 млн гривень бюджетних субвенцій. Кошти зібрані за рахунок ПДФО залишились в місцевому бюджеті. Покращились показники інших зборів.
«Згідно зі звітними даними, до загального фонду Розквітівської сільської ради протягом цього року планується надходження в сумі 6568134 гривень податків та зборів. В порівнянні з 2016 роком, це більше на 12, 4 % відсотка від минулорічних надходжень. Також в нас збільшилась базова дотація: зараз її розміром складає 1651000 гривень, що на 570700 гривень більше ніж в минулому році. Сьогодні нами із загального фонду місцевого бюджету освоєно коштів на суму 18768957 гривень при плані 22823712. Залишки коштів місцевого бюджету на кінець звітного періоду склали 4610547 гривень,» - поділилася цифрами завідуюча фінансово-господарським відділом Розквітівської ОТГ Олена Янчевська.

Олена Янчевська
Щоб там не було, одну з найменших громад Одещини чекає ще багато роботи. Адже утворення ОТГ передбачає не тільки розширення прав місцевого самоврядування, але й підвищену відповідальність органів виконавчої влади.

Саме керівництво Розквітівської громади визнає, що вони багато чого зробили, однак таких речей, які ще не втілені в життя, лишається більше. Потрібно знайти кошти на забезпечення освітніх закладів, медичних установ, та й дороги підлатати не завадить. Проте не варто забувати, що ця громада вирішила об'єднатися не маючи гарних стартових умов.
Розквіт
В Розквіті та навколишніх селах відсутні великі підприємства, їх географічне положення теж важко назвати вигідним. Однак за мірою можливостей місцева влада робить усе необхідне, щоб людям у громаді жилося краще. В той час коли більш благополучні малі населені пункти побоялися нової реформи, села Розквітівської ОТГ ризикнули діяти.

Ймовірно, до змін їх спонукала думка про те, що гірше, ніж за старої системи адміністративного устрою, вже бути не може. А може вони реально бачать у децентралізаційній реформі можливість змінити життя на краще? Людині зі сторони щось однозначно сказати важко.

Однак якщо громада готова працювати, то в неї є всі шанси на успішне майбутнє.
Текст и визуализация
Павел Колотвин
Мария Шевчук
Даний проект виконується за підтримки проекту USAID «У-Медіа», що реалізується міжнародною організацією Інтерньюз.