Децентралізація. Слово, яке лякає невеликі населені пункти та водночас дає їм надію. Старт цієї реформи було оголошено два роки тому, і саме тоді Україні стали з'являтися перші об'єднані територіальні громади.
На сьогодні в Одеській області створено дванадцять ОТГ. Але процес не зупиняється, адже керівництво районів, нарівні зі звичайними жителями, усвідомлює важливість нової реформи для розвитку суспільства.
«У нас позитивні висновки облдержадміністрації вже отримали Березівська, Шабська, Авангардівська громади. Це означає, що їх документи з приводу об'єднання вже переданідоКабмінутаЦентральноївиборчоїкомісії. Крім того,вминулому роцібули отримані позитивні висновкищодоМаякськоїтаЗнам'янської громад, однак ЦВК їм не дозволила проводити перші вибори,оскількив їх склад входять села з різних районів.Цього рокуРада прийняла поправки в законодавство і тепер такі громади можуть створюватися без додаткових рішень парламенту,» - розповіла консультант з питань комунікацій Одеського регіонального відділення Асоціації міст України Євгенія Генова.
Одним з міст, яке незабаром стане центром нової об'єднаної територіальної громади, є Березівка.
Евгения Генова
Цей райцентр знаходиться в 83 кілометрах на схід від Одеси, практично на кордоні з Миколаївською областю. Сам Березівський район спеціалізується в основному на сільському господарстві і включає в себе 64 населених пункти.
Чотирнадцять з них ще два роки тому об'єдналися в Розквітівську ОТГ з адміністративним центром в селі Розквіт. В районі залишилося ще 50 необ'єднаних адміністративних одиниць, але в найближчому майбутньому їх кількість буде постійно зменшуватися.
Березівська ОТГ номінально ще не існує, як така. Однак її поява в списку об'єднаних громад вже ні в кого не викликає сумнівів. Керівництво Березівки зуміло домовитися з такими сусідніми селами як Вікторівка, Ланове і Роздол про створення нової громади.
Всі необхідні документи вже подані, залишилося тільки чекати призначення дати виборів. Було припущення, що їх проведуть вже в липні, але поки треба чекати рішення Центральної виборчої комісії. А коли вона його винесе спрогнозувати складно.
«Ми почали роботу над об'єднанням в 2016 році, хоча задумка про створення громади була у нас ще на рік раніше. Ми поговорили з жителями Березівкитаприлеглих сіл, провели народні збори щоб переконатися в правильності обраного напрямку. Адже люди бачать, як облаштованенаше місто, щовнас робиться для городян і теж хочуть поліпшень для себе. Створення ОТГ допоможе нам рівномірно розподіляти кошти між усіма населеними пунктами. Також це дасть нам можливість отримати дотацію з державного бюджету на розвиток громади. Про конкретні цифри, звичайно, поки звітувати рано, більш-менш картина проясниться вже після виборів, »- говорить міський голова Березівки Валерій Григораш.
Валерій Григораш
Проте, жителі потенційної Березовської громади вже чекають об'єднання. Особливо це стосується жителів сіл, які в майбутньому будуть підпорядковані Березівці.
Формально для них нічого не зміниться, адже вже багато років поспіль жителі Вікторівки, Ланового та Роздолу більш-менш серйозні питання їдуть вирішувати саме туди. Адже відстань від Вікторівки, найвіддаленішого села, до райцентру становить всього три кілометри. А Ланове і Роздол взагалі знаходяться в прикордонній межі міста.
Зручне розташування і перспективи розвитку зіграли свою роль в тому, щоб зробити адміністративним центром саме Березівку.
«Коли тільки дали старт реформі, то була ідея створити громаду під керівництвом села Вікторівка. Спочатку ми хотіли об'єднатися з такими селами як Степанівка, Гуляївка, Ланове і Роздол. Але з двома першими ми не знайшли спільної мови, а два останніх ніде не хотіли себе бачити крім як в союзі з Березівкою. В цьому році ми присвятили питанню децентралізаціїчотирисесії сільради, проводили народні збори. Ми ходилидворами, збирали підписи людей з приводу майбутньої реформи і побачили, що 70% виступили за створення громади. У Березівці багато наших селян працює,вонивозять туди вчитися своїх дітей. У нас, наприклад, є школа-дев'ятирічка, але після четвертого класу багато батьків намагаються перевести дітей саме в Березівку. Там якість освіти краще, немає такої проблеми з педагогічними кадрами, як в селах. Майбутнє об'єднання тільки узаконить той стан речей, який вже давно існує, »- вважає сільський голова Вікторівки Ольга Парамоненко.
Звичайно, з приводу майбутньої реформи було багато побоювань. Наприклад, люди боялися паперової тяганини, пов'язаної зі зміною статусу населеного пункту. Але оскільки вже по всіх селах встигла пройтися декомунізація, то люди трохи заспокоїлася.
Бюрократичні труднощі виявилися сильно перебільшеними та й на статус приватної власності нова реформа ніяк не впливає. Набагато гостріше стоїть питання із забезпеченням тих галузей, кошти на які раніше виділяла держава.
Зокрема, на баланс громади передадана водна інфраструктура району. Як і за допомогою чого її фінансувати ще доведеться вирішувати в майбутньому.
Децентралізація дає для районів більше повноважень, але в той же час змушує їх брати більше обов'язків на себе. Чи не вийде в такій ситуації, що держава однією рукою дає, а іншою забирає?
А може все, що відбувається, це закономірний процес, пов'язаний з розвитком українського суспільства. Невеликі міста і села вчаться не чекати милості зверху, а самоорганізовуватися та вирішувати проблеми спільно. За два роки свого існування багато об'єднаних територіальних громади Одещини вже показали хороші результати.