02 вересня 2022

Кремлівська пропаганда в одеських телеграм-каналах: війна, повістки та злидні — Infocrime Одеса
В деяких одеських телеграм-каналах минулого тижня спостерігалися маніпуляції та відверті фейки про ЗСУ, масову роздачу повісток та злидні, в яких опиниться Україна, якщо не закінчить війну прямо зараз.
В деяких одеських телеграм-каналах минулого тижня спостерігалися маніпуляції та відверті фейки про ЗСУ, масову роздачу повісток та злидні, в яких опиниться Україна, якщо не закінчить війну прямо зараз. Подібні формулювання дуже відповідають намаганням Кремля схилити населення України до пошуку консенсусу з російськими окупантами. Відлуння цих думок у деяких телеграм-постах вдалося для вас зібрати команді Infocrime Одеса.

Такі висновки були отримані після аналізу даних під час щотижневого моніторингу одеського інформаційного простору командою проєкту «Infocrime Одеса» за підтримки британського фонду Thomson Reuters, у партнерстві з Інститутом масової інформації.*

З 22 по 26 серпня загалом було проаналізовано 1493 повідомлення у 7 місцевих медіа та 6 телеграм-каналах. Також до моніторингу потрапили основні пропагандистські фейки та наративи у російських медіа про Одещину. У 21 матеріалах (1,4%) виявлені ознаки інформаційних маніпуляцій. З них 10 є повідомленнями з елементами фейків та російської пропаганди.

Минулого тижня російську пропаганду можна було бачити на прикладі «новин» про нібито втрату Україною міжнародної підтримки у боротьбі проти Росії і про обстріли ЗАЕС. В одному з одеських телеграм-каналів слідом за російськими ЗМІ розповсюдили повідомлення про те, що нібито нову резолюцію ООН, яка засуджує російську військову агресію, підписали «всього лише 54 країни». Але документ названий «резолюцією Генасамблеї ООН», насправді є спільною заявою України і ще 57 країн-членкинь ООН щодо шести місяців повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Тому іронія щодо того, що цю заяву підписали «лише 54 держави» не має під собою ніяких підстав.

В інших повідомленнях цього ж телеграм-каналу стверджувалося, що Україна обстрілює ЗАЕС, бо російські обстріли ядерного об'єкту «позбавлені будь-якої логіки». Проте аналіз траєкторій польоту боєприпасів і характеру пошкоджень об'єктів незалежними фактчекерами вкотре підтверджує, що удари здійснювалися з територій, контрольованих російськими окупаційними військами. Додатковим фейком на цю тему стала інформація про те, що нібито на Запорізькій АЕС 26 серпня нібито «чотири знаряди потрапили у сховище радіоактивних ізотопів». Проте жодне ЗМІ, українська чи міжнародна організація не підтвердили цей факт. Початково цю новину поширила окупаційна влада Енергодару, яка заявила про чотири знаряди, але згодом скорегувала їхню кількість до десяти.

Багато галасу також наробив прапор Росії, який з'явився на фасаді однієї з одеських багатоповерхівок. Новина, яка вперше з'явилася на телеграм-каналі «Ху*вая Одеса» (наразі цей пост видалено), швидко була поширена прокремлівськими ЗМІ. Російські інфоресурси писали, що Одеса «очікує на звільнення», а також доводили, що цей перформанс спеціально був присвячений солідарності із Днем прапора РФ. Проте, як стало відомо з оригіналу публікації (на фото), зняли прапор самі ж мешканці будинку. Тож, скоріш за все, демонстрація російського «триколору» в Одесі виявилася невдалою піар-акцією російських пропагандистів, яка так і залишилася без підтримки місцевого населення.

Телеграм-канал «Типичная Одесса» без посилання на будь-які джерела намагався поширювати «план блокування Одеси російськими військами». Насправді подібний фейк можна намалювати у будь-якому графічному дизайнері. Інформація, яка розповсюджується без посилання на офіційні джерела та без вказання конкретних даних зазвичай не є достовірною. Без посилання на будь-які джерела також публікувалася інформація нібито про скорий наступ армії РФ на Миколаїв. Інший одеський телеграм-канал сповіщає під час повітряних тривог про траєкторії запуску ворожих ракет по Одесі. Звісно ж, такі факти під час обстрілів встановити може тільки ППО.

Минулого тижня також не обійшлося без маніпуляцій, пов'язаних нібито з масовою роздачею повісток до військкоматів. На підтвердження цього у телеграм-каналах зазвичай публікують лише скріни анонімного листування у соцмережах або й просто вказують адреси, за якими наразі нібито перебувають патрулі військових. Жодних фото чи відео, які могли б дійсно засвідчити факт вручення повісток на вулицях Одеси останнього тижня опубліковано не було.

Маніпулювали одеські телеграм-канали й на економічні теми. Наприклад, читачів намагалися налякати повідомленнями про підготовку до важкої зими, під час якої єдиним засобом порятунку у морози стануть тільки електричні прибори. «Але це до моменту, поки не підвищать тарифи на світло», — пишуть в одному з одеських телеграм-каналів. Як відомо, 19 серпня в Україні набрав чинності закон про мораторій на підвищення комунальних тарифів. Згідно Закону, заборона на підвищення тарифів в Україні буде діяти протягом воєнного стану та 6 місяців після його завершення. Інший телеграм-канал заявив, що мобілізувати в Україні будуть усіх чоловіків, навіть власників «білих квитків», бо встановлювати придатність до служби військкомати будуть наново, а тому «всіх можуть забрати до армії». Але у пості не вказується, що у воєнний час чоловіки, які потрапили під першу і другу категорію «обмеження» за станом здоров'я, можуть бути призвані тільки для служби в тилу: в частинах забезпечення, військкоматах, навчальних закладах. Ті, хто відноситься до третьої категорії «непридатних до військової служби з виключенням з військового обліку», взагалі не підлягають мобілізації.

Командою Infocrime Одеса також зафіксовані факти використання неналежного маркування політичної реклами у традиційних одеських ЗМІ. Одне з одеських ЗМІ минулого тижня розмістило на своїх шпальтах матеріал з ознаками прихованого політичного замовлення від Сергія Ківалова. Також було зафіксовано використання мови ворожнечі у статті «В Одесі мешканець Донецької області сильно побив миколаївця після спільного застілля». Нагадуємо, що вказання у кримінальних хроніках походження героїв може сформувати негативні стереотипи по відношенню до всіх мешканців певних міст, регіонів або країн.


Дослідження охопило період з 22 по 28 серпня 2022 року. Загалом було проаналізовано 1493 повідомлень в стрічках новин 13 медіа та телеграм-каналах: «Думська», «048», «Одеса.Онлайн», «Бессарабія інформ», «Одесит.юа», «Одеса-медіа», «Топор», «Типичная Одесса», «Одесский фраер», «Одесса как она есть». «Х….я Одесса», «Одесса Инфо», «Курс Одесса».


З методологією дослідження можна ознайомитися за посиланням.


Проєкт реалізується ГО "Інститут масової інформації" та командою Infocrime Odesa і фінансується Фондом Thomson Reuters у межах програми підтримки незалежних ЗМІ в країнах Східного партнерства за підтримки Міністерства закордонних справ і в справах Співдружності націй Великої Британії.