Так як готують ковбасу у Любашівці, ніхто точно в Україні не вміє. Саме смаком місцевих копченостей справдавна славляться ці місця. Цього року на ярмарок з'їхались виробники домашньої ковбаси не тільки з Любашівки, а й Зеленогірська, Кривого Озера, Первомайська. Торгували – і ділилися секретами.
«Ще наші предки, дід з бабою робили це, я ще з малого себе пам'ятаю, цим рецептам непевно вже по 100 років, мабуть. Так що працюєм, для себе, для людей трошки, стараємся», - каже Ольга Медведенко, яка разом з чоловіком виробляє домашню ковбасу.
«Мені дуже подобається цей фестваль, кожен рік приїжджаю. Дуже смачна ковбаска, всі хваляьт мою ковбаску, вона славиться вже в Одесі, і в Києві, дзвонили мені люди, дякували, просили щоб я цей рік знов приїхала, от я постаралася й приїхала знов на фестиваль», - ділиться Лариса Кір'єва, виробник домашньої ковбаси з Зеленогірського.
Крім копченої та кров'яночки, торгували ще й свіжиною, підчеревком, бужениною, ще гарячими реберцями, салом! Поряд – величні білі любашівські хліби, короваї, випічка, якою славляться місцеві господині. А ще – мариновані помідори, кислі огірки, аджика, часник та фрукти, зібрані дбайливими руками місцевих господарів.
А головною подією ярмарку стало встановлення Національного рекорду «Найбільша карта України з ковбасної нарізки». Аби його офіційно зафіксувати, з Києва прибула делегація від Національного Реєстру Рекордів України.