06 жовтня 2022

В проросійських телеграм-каналах Одеси — конспірологія та фейки — Infocrime Одеса
В Одесі проросійські наративи в інфопросторі розповсюджуються лише у Телеграмі. В традиційних медіа попереднього тижня зустрічалися лише поодинокі приклади порушення журналістських стандартів, головним чином поширення неперевіреного контенту.
Такі висновки можна зробити після аналізу даних, які були отримані в результаті щотижневого моніторингу одеського інформаційного простору командою проєкту «Infocrime Одеса» за підтримки британського фонду Thomson Reuters, у партнерстві з Інститутом масової інформації.*

Протягом моніторингового періоду з 26 по 30 вересня 2022 року було промоніторено 1561 повідомлення у 7 місцевих медіа та 6 телеграм-каналах. Також до моніторингу потрапили основні пропагандистські тези про Одесу з російського медіа середовища.

У 33 матеріалах (2%) виявлені ознаки інформаційних маніпуляцій, з них 9 — фейки. Відзначимо, що зникли масові однотипні повідомлення про роздачу повісток у регіоні, що очевидно відбувається через провал мобілізації в Росії.

Пропагандисти цього тижня зосередилися на поширенні російської версії вибухів на газогонах у Північному морі. У перший же день в одеських проросійських пабліках публікувалися дописи з твердженнями, що те, що відбулося, вигідно «англо-американському союзу» та їх сателітам. Інший проросійський канал впевнений, що вибух стався через бажання відновити міграцію з Європи до Америки. Як пише автор цього пабліку — «Це можна вже спостерігати, тому що деякі компанії, включаючи Volkswagen, вже переїхали до штатів разом зі своїми кваліфікованими робітниками».

Очевидно, що ця тема настільки важлива для кремлівських пропагандистів, що вони розповсюджують свої конспірологічні вигадки навіть у регіональних каналах. Рівень фейків дійшов до того, що одеський телеграм канал впевнено поширив дезінформацію про відкритий доклад з інформацією про «британських підводників», які проводили навчання у регіоні Балтійського моря, та нагородження днями англійських моряків, які виконали важливі завдання «у чужих територіальних водах». Звісно повідомлення не супроводжуються жодними посиланнями. Та й здоровим глуздом.

Всі ці хвилі міжнародних новин йдуть у поряд з тезами про зменшення зацікавленості світу до України та війни. А Захід при цьому, ще й засіяв всю Херсонщину «глянцевими овочами», які несуть велику загрозу здоров'ю людини.

Продовжують пропагандисти й постійні вкиди із звинуваченнями у бомбуванні ЗСУ Донбасу протягом восьми років, а також конспірології з роздумами про альтернативний хід історії і про те, що життя було би інакше, якщо замість Януковича був би Азаров, Кірпа або Кушнарьов.

Для легалізації «референдумів» проросійські телеграм канали в Одесі поширили відео нібито із Запорізької області, де натовп людей присутній на виборчій дільниці. Хто ці люди, та чи місцеві вони мешканці, не зрозуміло. А як «добровільно» проходив референдум під дулами автоматів, чудово вже знають в усьому світі.

Також пропагандисти поширили неперевірену інформацію та фейк про позаштатну ситуацію на Запорізькій АЕС, який згодом було спростовано. В цьому ж каналі також опублікували допис про те, що саме українські війська обстріляли колону мирних мешканців біля Запоріжжя. Нагадаємо, що перед цим обстрілом російські ЗМІ за день до цього розганяли фейк про «обстріл ЗСУ колони на Харківщині».

Неперевірена інформація про атаки дронів
У телеграм каналах міста також стали популярними дописи невідомих чоловіків, які розповсюджують аудіозаписи з повідомленнями про ракетні та дронні атаки на місто. При цьому багато підписників впевнені, що це роблять саме військові з ППО, які таким чином вирішили самостійно попереджати містян про небезпеку. На цих аудіозаписах чутно роботу механізмів та звуки, які можуть викликати у цивільних осіб асоціацію з роботою військового обладнання.

Такі повідомлення дуже походять на розповсюдження неперевіреної інформації, яка ґрунтується на інформації з місцевих чатів, форумів та дописів очевидців з місць подій. Також деякі канали повідомляють про маршрути пересування дронів по всьому регіону. Ця інформація залишається неперевіреною. Нещодавно один такий канал нарахував п'ять збитих «мопедів», хоча в ОК «Південь» підтвердили лише три. Цей же канал повідомив про міни у морі, які нібито наближаються до міста після шторму. Нагадаємо, що довіряти можна лише офіційним джерелам.


Дослідження охопило період з 26 вересня по 30 вересня 2022 року. Загалом було проаналізовано 1561 повідомлень в стрічках новин 13 медіа та телеграм-каналах: «Думська», «048», «Одеса.Онлайн», «Бессарабія інформ», «Одесит.юа», «Одеса-медіа», «Топор», «Типичная Одесса», «Одесский фраер», «Х….я Одесса», «Одеса Інфо», «Курс Одесса», «Одесса как она есть».


З методологією дослідження можна ознайомитися за посиланням.


Проєкт реалізується ГО "Інститут масової інформації" та командою Infocrime Odesa і фінансується Фондом Thomson Reuters у межах програми підтримки незалежних ЗМІ в країнах Східного партнерства за підтримки Міністерства закордонних справ і в справах Співдружності націй Великої Британії.