Я — активіст, засновник та координатор ініціативної групи «T*Illumination». Ми разом із моєю дівчиною евакуювалися з Харкова спочатку до Івано-Франківської області, а звідти — до Чехії. Зізнатися, на самому початку війни я хотів піти в ТрО, але дізнався, що транс-людей (принаймні без змінених документів, як у мене) брати відмовляються. Тому довелося подбати про евакуацію. Хоч, спочатку ми лишалися в місті і досить довго сиділи в метро, ховаючись від обстрілів і сподіваючись, що стане спокійніше. Але після того, як окупанти захопили Енергодар, рідне місто моєї дівчини, ми вирішили, що залишатися далі небезпечно. Можливо, це було емоційне рішення, але, як з'ясувалося, правильне.
І з Харкова, і з Івано-Франківська ми виїжджали за нагоди, не користуючись спеціальними програмами. Спочатку ми їхали евакуаційним поїздом (точніше, пристосованою задля цього заміською електричкою) із Харкова до Вінниці, потім знайомі відвезли нас машиною до Львова. Там нам довелося ночувати на вокзалі, і це, мабуть, один із найгірших досвідів у моєму житті: холод, сонливість, втома, а головне — відчуття абсолютної безнадійності, втраченості та нерозуміння, куди йти і що робити.
На щастя, нам вдалося зв'язатися із далекими знайомими, які відвезли нас до села під Івано-Франківськом. Там ми прожили три тижні, і, можливо, жили б і далі, якби не почалися прильоти до нашої області (кілька разів ракети влучали по сусідніх з нами селищ). Тоді ми вирішили, що варто їхати за кордон. Чехію обрали, бо там уже жили наші друзі, які виїхали в перший день війни. Вони запропонували нам разом винаймати квартиру, і ми погодилися.
Серед додаткових ризиків для ЛГБТК-людей я бачу: посилення та загострення гомо- та трансфобних настроїв, викликаних загальною радикалізацією мислення (так, я знайомий з останньою статистикою щодо ставлення до ЛГБТК-людей в Україні, вона мене, безумовно, тішить, але я не впевнений у тому, що ситуація з часом різко не зміниться); відсутність будь-яких соціальних гарантій для ЛГБТК-пар (що в умовах війни особливо актуальне; так, зокрема, в евакуації таким парам практично неможливо довести, що вони в принципі пари); для транс-людей — утруднений доступ до гормональних препаратів, а також загальне погіршення фінансового стану (що пов'язано із загальними труднощами в пошуку роботи; трансфобія змушує багатьох йти у фріланс, де можна приховувати свій транс-статус, а фріланс в умовах війни страждає в першу чергу). В умовах тимчасової окупації — це пряма загроза життю та здоров'ю через приналежність до ЛГБТК-спільноти.
На жаль, зараз я почуваюся в безпеці лише відносно. Це пов'язано з тим, що, незважаючи на те, що я живу в Україні вже вісім років, у мене, як і раніше, російські документи, а отримати громадянство України вкрай складно. В Україні в мене друзі, сім'я, робота, волонтерство, активістський проєкт — одним словом, у мене все в Україні. Однак я постійно під загрозою депортації, постійно під загрозою позбутися всього, що я маю.
У Чехії через свої документи я знову опинився в небезпеці — якщо мене відправлять до Росії, я гарантовано потраплю до в'язниці: крім ЛГБТК-активізму, я ще офіційно є волонтером організації, яка до активної фази війни допомагала біженцям з Донбасу. Очевидно, що з таким бекграундом нічого доброго в Росії на мене не чекає.
Я не збираюся демонструвати з себе «хорошого руського», тому що я вже вісім років не є росіянином — я живу та працюю в Україні, я займаюся волонтерством, я вбудований в український контекст, на початку війни на мене падали бомби, як і на інших українців. Але я боюся, що Росія знайде мене всюди. Я боюся, що вона дістане мене навіть у Чехії.
Я проводив невелике опитування серед своєї аудиторії та з'ясував, що найбільш актуальними запитами для транс-людей (зокрема) є матеріальна підтримка на закриття побутових потреб і психологічна допомога. Також чимало людей, які опинилися в евакуації, потребують просто співрозмовників-співвітчизників, оскільки в інших країнах вони почуваються чужими та самотніми, і психологічні консультації не перекривають потреби у спілкуванні.
Наразі я займаюся вирішенням проблем зі своєю легалізацією, і, на жаль, маю можливість займатися лише цифровим активізмом (ddos-атаки на російські сайти тощо). Щойно мені вдасться розібратися з основними питаннями, я планую займатися допомогою переселенцям з України до Чехії.