Люди з часом повернуться до роботи та вітатимуть можливість знову поспілкуватися та зустрітися віч-на-віч. Багато людей зараз усвідомлюють, наскільки ефективними вони можуть бути вдома за допомогою відеоконференцій, служб обміну повідомленнями та іншого софту. Кожен з нас розуміє, що не кожна подія чи зустріч вимагають подорожей чи тривалого переміщення. Віртуальна діяльність та онлайн сервіси повинні залишатися чудовим варіантом для подальшого розвитку, на мою думку.
Людям доведеться адаптуватися до нових технологій. Багато професій трансформуються. Я впевнений, що зараз багато з них будуть автоматизовані. Уявіть, якщо, наприклад, доставка товарів взагалі б не залежала від того, чи є кур'єри на ринку праці та чи всі вийшли на роботу через негоду. Що ж, поки ми всі залишаємося вдома, наші роботодавці певно з'ясовують, хто працює гірше, а хто взагалі не справляється без постійного нагляду. Оренда офісу дорога, і це досить великий внесок у бізнес з боку роботодавця. Тому ті, хто ефективно працює вдома, стануть справді цінним надбанням у майбутньому. Але криза не знищить творчі професії, оскільки люди все одно захочуть відвідувати події наживо. Багато музикантів та артистів все більше досліджують онлайн-платформи та інші маркетингові канали.
Україна, яка розташована на кордоні Європейського Союзу, наразі керується прозахідним, про-бізнесовим урядом, зосередженим на впровадженні реформ та зміцненні національної безпеки та демократичних інститутів. Виклики, з якими стикається Україна, створюють імпульс та нагальність для проведення структурних реформ, що підтримуються інституціями ЄС. Підтримка у прийнятті законів, спрямованих на зменшення тиску правоохоронної системи на бізнес, становлення здорового банківського сектору та автоматизоване повернення ПДВ, безумовно робить Україну простішим місцем для ведення бізнесу. Проте процес відхилення від глобалізації триває вже десятиліття і впливає на всі аспекти нашого життя. Україна взяла курс на євроінтеграцію і тому повністю залежить від міжнародної кон'юнктури. Але тепер увесь сучасний світ зіткнувся з першою економічною кризою, спричиненою глобальною пандемією. Як бачимо, на жаль, страхи перед невизначеністю та надмірним впливом нових технологій підштовхують країни до протекціонізму. Міжнародні інвестиції стали головною галуззю світової економіки, але зараз обмежені торговими війнами. Швидше за все, компанії, які раніше були бенефіціарами глобалізації, прагнутимуть локалізувати своє виробництво та тиснутимуть на уряди щодо закриття кордонів.
По суті, боротьба з епідемією повинна була збільшити довіру до науковців та медичних працівників. Однак, як з'ясували європейські економісти, попри повну довіру до науки, населення багатьох країн не змогло зрозуміти що було правдивою інформацією про вірус та епідемію, а що ні. Так, у березні, коли Covid-19 дійшов до Європи, майже половина громадян недооцінила небезпеку вірусу — як його медичну, так і економічну загрозу. Можливо, їх спантеличив надлишок наукової та псевдонаукової інформації — публікації некваліфікованих наукових статей та звернення блогерів. Але, на мою думку, основні проблеми браку довіри, мабуть, ще попереду, і все залежатиме від того, наскільки швидко влада та вчені зможуть впоратися з епідемією. Україна встановила жорсткі карантинні заходи майже водночас, коли на початку березня було змінено уряд. Основним завданням було встановлення контролю над епідемією, оскільки не було достатньо економічних ресурсів для підтримки населення і важливо було не втратити єдиний цінний ресурс, що залишився — колективну довіру.