Звичайно, пандемія істотно обмежила людей по всьому світу в реалізації їх прав – право на життя, на медичне забезпечення, право на приватність і пересування, в першу чергу.
Перші місця в антирейтингу дотримання прав людини директорка Amnesty International в Україні Оксана Покальчук віддає доступу до медичної допомоги, правам медиків на безпечні робочі місця і захист, а також погані можливості для реалізації підприємницької діяльності. Пандемія вдарила по найбільш незахищених групах населення і їхні доходи суттєво скоротилися. Це призвело до порушення соціально-економічних прав людей. 8000 гривень одноразової допомоги найманим працівникам чи підприємцям, обіцяні державою нещодавно, на жаль, ніяким чином не поліпшать справи українського бізнесу. Для порівняння, у багатьох країнах Європи виплати підприємцям були суттєві й гарантовані.
До речі, Директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, доктор історичних наук Олексій Гарань,
підсумовуючи результати цього року, все ж залишається досить оптимістичним. Тож «всьо не пропало», і країна не завалилася, попри всі проблеми, що перейшли до нас із минулого року. Це спроби монополізації влади та популізм. І неочікувана епідемія коронавірусу, через яку справжні підсумки підбивати ще досить зарано, адже боротьба із пандемією продовжиться і в наступному році.
Олексій Гарань підкреслює, що загалом 2020-тий рік перекреслив багато ілюзій. Вже на початку року кількість тих, хто довіряв Президенту і Парламенту була такою ж, як і тих, хто не довіряє — так званий нульовий баланс. Потім почала переважати негативна оцінка діяльності. Але все ж потенціал до прийняття вольових рішень ще залишається. Проте у наступному році Зеленському доведеться маневрувати, адже зростає його залежність від тих людей, кому він довіряє (а їх дуже мало), від інших ситуативних союзників, що, говорить про те, що, на жаль, можливості для реформ упущені. Їх можна було робити тоді, коли була чітка монобільшість в українському Парламенті, замість того щоб витрачати енергію на популістські рішення. Таку думку з приводу політичної ситуації в країні висловлює Олексій Гарань.
Цього року кількість жертв на Донбасі буде меншою, ніж минулого. І це безумовно позитивний показник. Проте вимоги, які висуває Росія, й досі є неприйнятними, і в регіоні зберігається напружена ситуація.