Успіхи та перешкоди Яськівсьої ОТГ
Яськівська територіальна громада має в своєму складі два села: Яськи та Троїцьке, яким на шляху до об'єднання довелось подолати чимало перешкод. Після утворення ОТГ в них не було навіть будівлі сільської ради.

Рік довелося працювати тільки для того, щоб створити людям робоче місце. За цей час вдалося завершити капітальний ремонт будівлі, полагодити дах, всюди встановити сучасне технічне обладнання. У Яськах вважають це показником спроможності громади. За перспективним планом її приписували до Біляївки, але мешканці села були проти, бажаючи мати власну ОТГ. Це був дуже складний шлях, який супроводжувався чималим негативом.

Але було необхідно працювати й доводити, що громада має право на самостійність.
Спершу вирішувалися найболючіші питання для людей. Наприклад, за час існування Яськівської ОТГ вдалося освітити 95 % всіх вулиць. Можна спокійно їхати вночі селом, що викликало схвальні відгуки населення. Був перекритий дах в сільській раді в Яськах і Троїцькому, поставили паркани на кладовищах, зробили близько двох кілометрів тротуарів.

Найстрашнішим, коли громада почала працювати, був факт відсутності доріг. Замість них були ями, які вдалося залатати за рахунок спонсорських коштів. Щоправда ремонтували дорогу не мокрим асфальтом, а різаним, але навіть такі роботи були кращі за їх відсутність.
«Люди, що їздили автобусом чи власним транспортом, кричали «Караул! Ура!». Сьогодні вулиці всі відремонтовані, дитячі садочки чекають нових вихованців. Школа в нас звісно нова, але її треба підтримувати в належному стані. Всюди ми вкладаємо гроші і все робимо. Фінансування шкіл ми взяли на себе, передали лікарняні заклади, готуються документи на отримання ліцензії, обладнуються амбулаторії. Ми беремо на себе десять ліжкомісць, а ще ми маємо деякі програми, які дадуть нам заробити які не які кошти від держави. Щоб не закривати ці лікарні, а дати їм працювати», — каже голова Яськівської об'єднаної територіальної громади Володимир Курко.
В цих селах живе працелюбний народ, тому основні зусилля закладаються в перспективний розвиток, що вже зараз дає значні результати
Тут лишається проблема з кваліфікованими кадрами, тому в громаді готові прийняти будь-якого хорошого спеціаліста та надати йому житло. В громаді намагаються все робити для того, щоб Троїцьке та Яськи були успішними.

В цих селах живе працелюбний народ, тому основні зусилля закладаються в перспективний розвиток, що вже зараз дає значні результати. Проводяться різні заходи, дні села, стараються розважити людей. Проблем, звісно, дуже багато. В Троїцькому сьогодні немає будинку культури, люди вже питають чи буде він. Такий заклад в планах, але поки що стараються доробити все те, що не доробили. На село з 5-ма тисячами населення було дві свердловини з водою, цього річ в Троїцькому і Яськах зробили по одній свердловині.

Змінили все обладнання на італійське, бо те, що стояло, було застарілим. Мотор давав 10 кубів води, витрачаючи 10 кіловат світла. На вулицях сіл, де були старі ліхтарі змінили більшість на світлодіодні, щоб зекономити електроенергію. На субвенцію закупили автомобільну вежу, бо постала проблема з забезпеченням сіл енергетикою. РЕСи поскорочували своїх робітників, а питань лишилось дуже багато.

Так сталося з одним місцевим жителем якого скоротили незважаючи на те, що він гарний працівник. В Яськівській громаді його найняли і він зробив освітлення вулиць.
В громаді зізнаються, що хотілося б зробити більше, але не вистачає сил. Яськівська ОТГ не має на своїй території великих підприємств, тому тут намагаються працювати з наявними ресурсами. Для багатьох сільських ОТГ головним ресурсом є земля, з якої платяться податки, що надходять до місцевого бюджету. Великими досягненням в громаді вважають роботу разом із підприємцями, зі всіма платниками податків. Вдалося налагодити діалог й пішли гарні надходження до бюджету громади, завдяки чому з'явилась можливість з усіх боків прикрити дірки.

«Ми вже два роки намагаємося розібратися з земельними питаннями. Зараз відсоткова ставка на землю складає від 3 до 5 відсотків. І чим далі, тим більше ми наповнюємо бюджет за рахунок земельних ресурсів. Ми маємо запас міцності наповнення бюджету тому що багато ділянок ще не передали, якими ми не розпоряджалися, а нею незрозуміло хто користується. 800 гектарів трудового господарства стоїть, ні копійки ми з нього не отримали. А це теж резерв, з якого до бюджету може надійти більше мільйона гривень податків», — говорить інспектор з праці відділу економічного розвитку, торгівлі та інвестицій Яськівської ОТГ Юрій Захаров.

Місцевий ФАП
В дитячому садочку на кухні зробили ремонт, поставили пожежну сигналізацію. В Троїцькому зробили дитсадок, який через поганий стан не користувався популярністю: до нього ходило восьмеро дітлахів. А як розпочали капітальний ремонт, то вже садочок стало навідувати 56 чоловік, і ще 20 дітей стоять на черзі, просяться. В Яськах теж саме відбувається. В селі біля садочка, є закинута будівля але в майбутньому теж планується її розширювати. Біля сільради є школа, зараз там теж робиться ремонт, не вистачає класів, добудовують, закупили парти майже на мільйон гривень, комп'ютерне обладнання, щоб було на чому працювати дітям.

Окремим питанням стоїть забезпечення дозвілля мешканців Яськівської громади. Будинок культури лишився тільки в Яськах і був такий занедбаний, що страшно було туди людей пускати. Перед Новим роком його перекрили , зараз роблять капремонт, зняли підлогу, сцену, все перероблюємо. Є гарний приклад в сусідньому селі Граданиці, де зразковий будинок культури Він невеликий, але бажано зробити так, щоб люди змогли прийти та відпочити й подивитися фільм або концерт. Є творчі колективи, футбольна команда, яка демонструє успіхи на обласному рівні. Її активно спонсорують, щоб вони могли показати, що це саме Яськівська ОТГ.

Побутує думка, що децентралізаційна реформа на Одещині сьогодні пригальмувала. Але якщо поїздити областю, то можна побачити, що там ці процеси не припиняються. З одного боку люди вже не сприймають за чисту монету слова на кшталт що лікарні та школи закриють, а села – вимруть. З іншого боку є розуміння що створення громади це велика відповідальність, до якої треба бути готовим.

Але жодна з ОТГ, яка утворилася, не скаже що все було дарма. На шляху до об'єднання є чимало перепон, які треба подолати, але результат того вартий. Це довела своїм прикладом і Яськівська територіальна громада, й багато інших ОТГ, які успішно працюють на Одещині.
Текст та візуалізація
Павло Колотвін
Марія Шевчук