Сучасні українські виклики: відсутність коштів та їх наявність
Однією з найголовніших задач для органів місцевого самоврядування є ефективне розподілення бюджетів
Кожен великий чи малий населений пункт має свою інфраструктуру, ресурси, які мають допомогти йому бути успішними. Великим містам у цьому плані простіше. На територіях обласних центрів можна знайти чимало заводів, фабрик та інших підприємств, що платять податки до місцевих бюджетів та створюють робочі місця для населення.

Що стосується, сіл та містечок, то там ситуація складніша. Звісно, бувають малі населені пункти, на території яких знаходяться великі підприємства. Подекуди приїжджих робітників там більше, ніж місцевих жителів. Однак в більшості випадків головними ресурсами сіл лишаються земля та люди. Саме на них робить ставку більшість об'єднаних територіальних громад, яких в нашій державі останніми роками стає все більше.

Тетяна Слюз
«Однією з найголовніших задач для органів місцевого самоврядування є ефективне розподілення коштів. Треба планувати, а то виходить так, що одним громадам категорично не вистачає грошей, а в інших їх надмірний залишок. Станом на 1 вересня, на рахунках місцевих бюджетів лишається 64,1 мільярди гривень, які ще не розподілені. А гроші, які не реалізовуються до кінця року, повертаються до держбюджету і громада потім не може розраховувати на збільшення фінансування. Тому існує практика, коли виділені гроші намагаються швидко витратити, ремонтуючи дороги восени чи роблячи інші нелогічні речі,» — зазначила голова Державної казначейської служби України Тетяна Слюз.
На жаль, зараз існує проблема коли на вищому рівні держава відмовляється виконувати свої зобов'язання перед регіонами. Зокрема, вона не виділяє кошти на проїзд в транспорті для пільгових категорій.

Також «на місцях» відчувається недофінансування освітніх навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації. Більш того, йде мова про те щоб повністю передати їх на утримання місцевих бюджетів. Однак далеко не всі територіальні громади їх здатні «потягнути». Та й чи повинні вони забезпечувати організації, які працюють безпосередньо на користь держави?
Сергій Надал
«Зараз лишаються невирішеними багато питань. Це питання із пільговими перевезеннями, фінансуванням профтехучилищ, нестачі коштів для проведення перших виборів в об'єднаних територіальних громадах. Маленькі міста поставлені в залежність від центру, що чинить негативний вплив на їх розвиток. Наприклад, освітні та культурні заклади у віддалених регіонах опинилися під загрозою закриття. Тому реформуючи систему місцевого управління варто врахувати всі фактори та уникнути помилок», — заявив мер Тернополя, Голова Комітету Правління АМУ з питань бюджетної політики Сергій Надал.
Від того, як будуть використаны бюджетні кошти, напряму залежить процвітання ОТГ. Планів на найближче майбутнє в громад багато і як вони реалізуються, покаже лише час. До кінця цього року Асоціація міст України збирається підтримувати інтереси територіальних громад, ознайомлюючись з проектом державного бюджету на наступний рік.

Передусім, буде робитися все можливе для того, щоб з місцевих бюджетів не були вилучені їх джерела надходження та збереглася їх ресурсна база. Ці моменти спрямовані на захист інтересів органів місцевого самоврядування при внесенні коректив до податкового чи бюджетного законодавства.
Олег Цвях
«Одним з найгостріших питань, яке сьогодні стоїть перед ОТГ, є питання передачі земель у власність громади, які лежать поза межами населених пунктів. Відповідний законопроект лежить у Верховній Раді, однак його досі не розглянули. Існує думка, що Держкадастр існує тільки для того, щоб беззаконно дерибанити сільську землю. Однак факти говорять про інше. В останні роки строк максимальної передачі землю в оренду скоротили від сорока до семи років. Орендна тепер плата становить не менше 12 відсотків, а не 3-8 відсотки, як це було раніше. Ця цифра була визначена за середньоринковою ціною оренди на землю на аукціоні. І найголовніше: передача земель в тимчасове користування може бути здійснена виключно за погодження з органами місцевого самоврядування», — резюмував виконуючий обов'язки голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Олег Цвях.
It is necessary to choose a visual aid that is appropriate for the material and audience.
Велика кількість проблем виникає із тим, кому і як можна передавати землю у власність. В маленьких населених пунктах гостро стоїть питання забезпечення земельними ділянками учасників АТО. Більшість військовослужбовців, що проживають у сільській місцевості, без проблем отримали свої земельні наділи. Однак ті, що живуть в містах, зіштовхуються зі складнощами на кшталт того, що на території міст вільної землі бракує. А в селах ці люди часто отримують відмови з аргументацією, що вони не являються місцевими жителями. Однак за нинішнього законодавства це не може бути причиною для відхилення заявки. Тому керівників об'єднаних територіальних громад закликали всіляко допомагати учасникам АТО реалізувати їхні заслужені права.

Загалом, утворення об'єднаних територіальних громад передбачає не тільки можливість широкого використання ресурсів, але й збільшену відповідальність. Органи місцевого самоврядування працюють прямо під наглядом своїх виборців та не можуть перекладати свою відповідальність на центральних органів влади. Вони хоча й досі відіграють свою важливу (а подекуди й негативну) роль в житті регіонів, проте з кожним роком їх вплив буде зменшуватися. А громадам вже зараз треба не боятися брати на себе відповідальність та працювати на благо місцевих жителів.

Геннадій Зубко
« Якщо ми беремо сьогоднішню реформу децентралізації, то жодна країна не знала такого руйнування диктаторської системи та переходу до демократичної системи управління. Однак разом із цим виникає чимало проблем, що потребують вирішення. Нещодавня трагедія в одеському таборі «Вікторія» показала, наскільки місцева рада має бути відповідальною за безпеку громадян. Наразі жоден з обласних центрів України не взяв на себе функції контролю за архітектурно-будівельною сферою. Але так не може продовжуватися вічно. Не може бути так, що гроші ми приймаємо на власні рахунки, а ніякої відповідальності брати не хочемо», — сказав Віце-прем'єр-міністр України Геннадій Зубко.
Найближчими роками об'єднані територіальні громади очікує багато роботи. Потрібно не тільки вчитися працювати за нових умов, але й відстоювати свої права перед центральними органами влади. Однак тут не мається на увазі конфлікт за «зони впливу». Мова йде лише про можливість налагодження діалогу між керівними структурами на всіх рівнях. Адже саме тісна співпраця є найпродуктивнішою річчю в просуванні тих чи інших реформ.
Текст и визуализация
Павел Колотвин
Мария Шевчук
Даний проект виконується за підтримки проекту USAID «У-Медіа», що реалізується міжнародною організацією Інтерньюз.